ciąża

Ręcznik dla niemowlaka – jaki wybrać?

Jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat, warto zacząć kompletować wyprawkę. Jej elementów jest jednak tak dużo, że czasem trudno poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór każdego z przedmiotów. Jednak nad niektórymi warto zastanowić się chwilę dłużej niż nad innymi. Taką rzeczą jest właśnie ręcznik dla noworodka. Odpowiednio dobrany sprawi, że kąpiele będą zarówno przyjemne, jak i wygodne. Jaki ręcznik dla niemowlaka wybrać?

Jaki materiał będzie najlepszy?

Ręczniki mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Zawsze przed zakupem należy sprawdzić, z czego został wykonany dany przedmiot. Nie każda tkanina ma taką samą chłonność, nie każda też będzie tak samo miła w dotyku, a więc odpowiednia dla skóry noworodka. Materiał, z jakiego ręcznik został wykonany, ma też duży wpływ na czas schnięcia. Dlatego skład jest szczególnie ważny, gdy wybieramy ręcznik dla niemowlaka. Z jakiego materiału ręcznik kupić?

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest oczywiście bardzo popularna bawełna. Takie tkaniny charakteryzują się dużą chłonnością, a zatem bardzo szybko zbiorą całą wodę ze skóry dziecka po kąpieli, pozostawiając ją całkowicie suchą. Są też dla tej skóry bardzo przyjazne, wszak bawełna uważana jest za tkaninę niewywołującą alergii kontaktowej. Bywa jednak nieco szorstka. Rozwiązaniem może być bawełna egipska. Jej charakterystyczną cechą jest to, że po każdym praniu tkanina zyskuje na miękkości. Innym pomysłem jest sięgnięcie po tak zwaną mikrobawełnę. Jest ona nie tylko bardziej miękka, ale i dużo szybciej schnie.

Zastanawiając się jaki ręcznik dla noworodka kupić niejednokrotnie trafisz na oferty ręczników bambusowych. To także świetny wybór. Takie ręczniki poziomem chłonności przypominają te z bawełny. Mają jednak jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Są antybakteryjne. To szczególnie ważne w przypadku ręczników, które mają przecież regularny kontakt z wilgocią. Bambus także nie wywołuje alergii.

Jaką gramaturę wybrać?

Gdy decydujesz jaki ręcznik dla niemowlaka kupić nie zapominaj o gramaturze. Zazwyczaj spotkasz ręczniki o następujących gramaturach:

  • 400 g,
  • 500 g,
  • 550 g.

Jeśli zależy Ci na szybkim schnięciu, wybierz mniejszą gramaturę. Jeśli natomiast istotne są dla Ciebie wytrzymałość i chłonność, wyższa gramatura będzie lepsza.

Jakiego kształtu ręcznik wybrać?

Co ciekawe, ręczniki dla niemowlaków występują także w przeróżnych kształtach. Zazwyczaj ręcznik kojarzony jest z prostokątem lub kwadratem. I rzeczywiście, takie również dostępne są na rynku i sprawdzają się dobrze. Zwróć jednak uwagę, by taki ręcznik posiadał odpowiednie obszycie na brzegach. Umożliwi to wygodne owinięcie malucha, a także sprawi, że brzegi nie podrażnią delikatnej skóry.

Zwróć też uwagę, że ręcznik dla niemowlaka często przybiera także kształt rombu. Jest to szczególnie wygodne wtedy, gdy planujesz owijać ręcznikiem małe dziecko. Taki kształt pozwala na utworzenie przytulnego becika wokół malucha.

Jednym z wygodniejszych wariantów jest także ręcznik z kapturkiem. Wyglądem przypomina zwykły ręcznik, jednak w jednym z rogów doszyty ma kawałek materiału. Tworzy on uroczy kapturek, którym okryć możesz główkę dziecka, aby nie zmarzła po kąpieli. Tego typu okrycie kąpielowe dla noworodka znajdziesz na stronie bobaskowo.sklep.pl. Często ich dodatkowym atutem są przeurocze wzory i mnogość kolorów.

Jaka wielkość będzie odpowiednia?

Pamiętaj przy tym, że dobrej jakości produkt to rzecz, która nie zużyje się w ciągu roku. Ręcznik wykonany z wysokiej jakości tkaniny będzie służył twojemu dziecku nawet przez lata. Zwróć więc uwagę, by wybrać taki, z którego dziecko po prostu nie wyrośnie. Ręcznik w rozmiarze 80 × 80 cm wprawdzie nadaje się dla niemowlaka, ale już przy rocznym dziecku przestanie spełniać swoją rolę. Dlatego warto kupować z zapasem. Ręcznik w rozmiarze 100 × 100 cm lub 70 × 140 cm to taki, w który bez problemu zawiniesz niemowlaka. Postawisz na nim i wygodnie wytrzesz półtoraroczne dziecko, a następnie z powodzeniem służyć będzie uczącemu się samodzielności trzylatkowi.