fartuch

Jak wybrać najlepszy fartuch chirurgiczny?

Fartuchy chirurgiczne stanowią podczas zabiegów ochronę zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Z jednej strony sterylne okrycie przeciwdziała możliwości przeniesienia na chorego szkodliwych drobnoustrojów, z drugiej zaś chroni medyka przeprowadzającego operację przez bezpośrednim kontaktem z płynami ustrojowymi. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów fartuchów chirurgicznych. Prawidłowo dobrany model stanowi skuteczną barierę przeciw zanieczyszczeniom i zakażeniom. Na jakie właściwości należy zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszy?

Fartuchy chirurgiczne jednorazowe i wielokrotnego użytku

Fartuchy medyczne występują w wielu rodzajach. Dostępne są zarówno modele jednorazowe, wykonane z włókniny SMS lub polipropylenu, jak i powstałe z tkaniny bawełnianej, które są wielokrotnego użytku. Te ostatnie można prać oraz poddawać sterylizacji. Możliwość ich częstszego noszenia może stanowić zaletę, należy jednak pamiętać, że po każdorazowym użyciu wymagają one prania z zachowaniem szczególnych warunków, a także sterylizacji w celu zapewnienia jałowości.

Fartuch chirurgiczny jednorazowy eliminuje ryzyko nieprawidłowego przygotowania podczas prania czy sterylizacji. Ponieważ jest używany tylko jeden raz, wiadomo, że nigdy wcześniej nie miał kontaktu z żadnymi innymi osobami i patogenami. Nie istnieje więc ryzyko krzyżowego przeniesienia potencjalnie niebezpiecznych drobnoustrojów czy substancji, szczególnie kiedy jest to fartuch chirurgiczny jałowy. W takim przypadku nie ma już potrzeby przeprowadzania sterylizacji, a okrycie jest gotowe do założenia zaraz po wyjęciu z foliowo-papierowego opakowania, zapewniającego sterylność odzieży medycznej.

Fartuchy sterylne  i niejałowe – które wybrać?

Fartuchy medyczne jednorazowe dostępne są w wersji sterylnej i nie. Który wybrać? Podczas prowadzenia czynności w sali operacyjnej, w pobliżu pacjenta, bezwzględnym wymogiem jest fartuch chirurgiczny sterylny. Stanowi on pełnobarierowe zabezpieczenie przed przeniesieniem drobnoustrojów, które mogłyby zainfekować rany operowanej osoby. Modele takie wykonuje się z włókniny medycznej SMS o doskonałych parametrach filtracyjnych. Jest to materiał niepylący, który jednocześnie zapobiega przedostawaniu się na powierzchnię ewentualnych pyłów z odzieży pod okryciem. Dodatkowo zabezpiecza ubrania lekarza przed zanieczyszczeniem płynami – pod warunkiem, że ich ilość nie jest zbyt duża.

Jeśli w czasie operacji spodziewane jest znaczne narażenie na kontakt z płynami, warto wykorzystać fartuch chirurgiczny wzmocniony, posiadający specjalne wstawki w przedniej części oraz przy rękawach. Zapewniają one większą chłonność i mniejsze przenikanie płynów.

Fartuch chirurgiczny niejałowy nie zapewnia odpowiedniego poziomu sterylności podczas zabiegów medycznych. Z tego względu, jeśli ma zostać wykorzystany podczas zabiegu, powinien zostać uprzednio poddany standardowej procedurze sterylizacji. To oczywiście  wydłuża czas na jego przygotowanie do użytku. Fartuchy niejałowe są jednak często wykorzystywane przez gości odwiedzających placówki medyczne, personel poza salami operacyjnymi i obserwatorów wszędzie tam, gdzie nie ma ryzyka bezpośredniego kontaktu z otwartymi ranami pacjentów.

Na madens.pl znaleźć można wiele różnych modeli fartuchów chirurgicznych, wykonanych z najwyższej jakości włóknin medycznych. Materiały te stanowią barierę dla pyłów i bakterii, zapewniając sterylność odzieży ochronnej. Dzięki wzmocnionym, niepylącym rękawom oraz podwyższonej chłonności niektórych modeli fartuchy takie są odpowiednie także podczas dłuższych operacji i silniejszego narażenia na kontakt z płynami. Jeśli chirurg zdecyduje się na lżejszy, niewzmocniony model, istnieje możliwość założenia na niego dodatkowego fartucha foliowego.

Wybierając fartuch chirurgiczny, trzeba również zwrócić uwagę na jego rozmiar. Tego typu odzież sprzedaje się w szerokim zakresie rozmiarów, należy więc wybrać taki, który z jednej strony nie krępuje ruchów, z drugiej zaś nie jest za luźny i przez to niewygodny w czasie precyzyjnych zabiegów.