Przewóz mebli – jak transportować meble, aby ich nie uszkodzić?

Przeprowadzka to bardzo ważny proces wiążący się z koniecznością zadbania o wiele istotnych kwestii. Sprawna i dokładna realizacja wszystkich zadań umożliwi bezproblemowe przewiezienie wszystkich przedmiotów we wskazane miejsce, w nienaruszonym stanie. Jednym z największych wyzwań związanych z procesem przeprowadzki jest oczywiście transport mebli, czyli przedmiotów, które są narażone na wiele różnych uszkodzeń. Są to bardzo ważne i kosztowne elementy wyposażenia domów i mieszkań, dlatego ich nieuważny transport i uszkodzenie może narazić właściciela na spore koszty. W czasie takiego transportu, załadunku i przenoszenia mebli ważne jest zadbanie nie tylko o właściwe zabezpieczenie mienia, ale istotne jest też zagwarantowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa osobom, które zajmują się przeprowadzką. Czynnościami tego typu można zajmować się samodzielnie, ale istnieje też możliwość zlecania takich prac wyspecjalizowanym fachowcom.

Właściwe przygotowania to podstawa

Przed przystąpieniem do właściwej przeprowadzki dobrze jest pozbyć się z domu starego sprzętu, który nie będzie transportowany do nowego miejsca docelowego. Oznacza to, że dobrym wyjściem jest pozbycie się starych, zniszczonych mebli, niedziałających telewizorów i innych niepotrzebnych przedmiotów czy też urządzeń. Dzięki temu w budynku lub lokalu pozostaną wyłącznie meble i inne elementy wyposażenia przeznaczone do transportu. Meble takie powinno się opróżnić ze wszystkich znajdujących się w środku ubrań i innych rzeczy. Cięższe przedmioty powinno się umieścić w kartonach posiadających podwójne zabezpieczenie dna. Elementy lżejsze i delikatniejsze należy owinąć specjalną folią bąbelkową albo innym materiałem przed ich włożeniem do kartonów.
Niektóre osoby planujące przeprowadzkę i transport mebli decydują się na ich rozkręcanie. Zajęcie to jest jednak czasochłonne i może doprowadzić do utraty stabilności mebli, jednak w przypadku większych szaf, czasami takie rozwiązanie jest koniecznością. Wiele zależy od wymiarów przejść w windach, na korytarzach, klatkach schodowych, itp. Meble, a także ich elementy powinny być owinięte folią stretch, a najlepiej folią bąbelkową. Dobrze jest grupować meble, albo ich części, a nawet je podpisywać. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tektury oraz koców do zabezpieczania elementów mebli.

Profesjonalny i bezpieczny transport mebli

Wspomniane wyżej przygotowania należą do właściciela mebli. Kolejnymi zadaniami można również zająć się samodzielnie, ale dobrym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy specjalizującej się w przeprowadzkach. Usługodawcy tacy dysponują specjalistycznym sprzętem ułatwiającym transport mebli i ich przenoszenie do pojazdu albo do miejsca docelowego, niezależnie od ich rozmiaru i ciężaru. Do grona takich sprzętów zaliczane są specjalne pasy oraz wózki transportowe. Pasy umożliwiają przenoszenie mebli bez ryzykowania uszkodzenia kręgosłupa, natomiast wózki posiadają specjalne windy do automatycznego załadunku.

Dlaczego warto szukać dobrych fachowców oferujących przeprowadzki i transport mebli?

Przede wszystkim dzięki takim fachowcom można zaoszczędzić sporo własnego czasu. Nowoczesny sprzęt oraz odpowiednio przystosowany pojazd to bardzo ważne atuty, dzięki którym cały proces przebiega o wiele sprawniej niż w przypadku korzystania z prywatnych środków. Duże doświadczenie fachowców sprawia, że nie trzeba się martwić ani o zdrowie osób zajmujących się przeprowadzką, ani o przewożone meble, które dodatkowo na czas usługi są ubezpieczone o różnych typów uszkodzeń powstałych w wyniku nieprawidłowego transportu. Kolejnym atutem wyspecjalizowanych fachowców jest kompleksowość ich usług. Potrafią oni bowiem przewozić różne, nawet bardzo nietypowe przedmioty wymagające szczególnej uwagi oraz specjalnych warunków transportu (np. pianina, sejfy, itp.). Dobre firmy od przeprowadzek oferują nie tylko transport mebli, ale również ich wyniesienie i wniesienie. Fachowcy tacy specjalizują się również w instalowaniu różnych sprzętów wniesionych do nowego miejsca docelowego.