piwo

Jaki prezent dla piwosza? Najlepsze pomysły

Branża piwowarska przeżywa w ostatnich latach istną rewolucję, powstaje wiele nowych browarów, które prześcigają się w recepturach na coraz to nowe piwa i proponują niekonwencjonalne rozwiązania dotyczące spożycia złocistego trunku. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jaki prezent dla piwosza wybrać, to rozwiązań jest naprawdę sporo.

Odpowiednie szkło

Bardzo ważnym elementem degustowania jest odpowiednio dobrana szklanka do piwa. Każdy piwosz przeleje swoje piwo do szkła, które ma za zadanie wyszczególnić i zaakcentować specyficzne walory danego gatunku. Należałoby się zastanowić, jaki rodzaj trunku smakuje najbardziej osobie, której chcemy zrobić prezent i odpowiednio dobrać do tego szkło, ewentualnie można postarać się znaleźć zestaw szklanek i kufli do różnych gatunków. Najpopularniejsze szkła do piwa to:

Kufel

Najpopularniejszy i najczęściej spotykany z pubach i barach, należy pamiętać, że jest wykonany przeważnie z grubego szkła i zawsze ma ucho do trzymania. Kufel pasuje do spożywania piw typu lager i pilzner.

Szklanki i pokale

Jeżeli szkło nie posiada ucha, to najprawdopodobniej jest to szklanka lub pokal. Wśród nich istnieje największe zróżnicowanie i to właśnie tu rozpoczyna się zabawa z dobraniem odpowiedniego naczynia. Szklanki do piwa różnią się między sobą grubością szkła, kształtem, pojemnością i wysokością, co sprawia, że każdy dobierze ją według własnych preferencji smakowych. Jeżeli szkło posiada nóżkę lub stopkę, to jest to z całą pewnością pokal. 

Szklanki

  • Weizenglass – wysokie, smukłe, rozszerzające się ku górze szkło do piw pszenicznych.
  • Nonic – prosta szklanka popularna na Wyspach Brytyjskich, charakteryzuje się wyobleniem, które pozwala na wkładanie szklanki jedna w drugą.
  • shaker – szkło popularne w USA, wykonane z grubego szkła, bardzo prosty wygląd.

Pokale

  • sniftery – na niskiej nóżce, pękate, preferowane do mocnych piw. 
  • tulip – podobne szkło do sniftera, z wywiniętą krawędzią, która ma za zadanie podtrzymania piany.
  • kielichy (goblety) – preferowane do belgijskich piw klasztornych.

Zestaw do warzenia piwa w domu 

Jeżeli szukamy oryginalnego prezentu dla piwosza, to zestaw do warzenia piwa jest świetnym pomysłem. Swojskie, domowe piwo jest o wiele smaczniejsze od piw kupowanych w marketach, a sposób wykonania nie jest bardzo skomplikowany wbrew temu, co mogłoby się wydawać. W ofercie możemy wybrać zestaw surowców do piwa, jakie chcemy uwarzyć wraz z dokładną instrukcją wykonania, a także gotowy brewkit, czyli nachmielony ekstrakt słodowy, który nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku potrzebnego do wykonania z naszej strony. Sklepy internetowe specjalizujące się w browarnictwie i winiarstwie mają do zaoferowania zestawy startowe dla osób rozpoczynających swoją przygodę z domowym wyrobem piwa, a cena takiego zestawu nie jest wygórowana. 

Kurs sensoryczny

Świetna zabawa i poznanie piwa od tej bardziej złożonej i trudniej dostrzegalnej strony to również bardzo dobry pomysł na prezent dla piwosza. Po takim kursie pogląd na świat piwa staje się całkiem inny, uczestnicy takich kursów inaczej postrzegają smak, walory zapachowe i aromatyczne, a przede wszystkim są w stanie rozpoznać i rozróżnić poszczególne gatunki piwa, poznać ich mocne strony oraz dostrzec błędy w wykonaniu piwa, a także przyczyny takiego stanu rzeczy.

Gadżety piwne

Oprócz tych niezbędnych i najbardziej potrzebnych rzeczy, które powinien posiadać każdy miłośnik piwa, możemy również zrobić jakiś śmieszny prezent dla piwosza, a gadżetów jest bezmiar, zarówno tych przydatnych, jak i takich, które wywołają falę śmiechu. Mogą to być nosidła do piwa, grawerowane szkło, leżaki, otwieracze czy plakaty. 

Piwo na prezent

Oprócz tych wszystkich rzeczy, które są przydatne mniej lub bardziej do spożywania piwa, świetnym pomysłem na prezent będzie zakupienie prawdziwego, kilkuletniego piwa wraz ze szkłem. Kilkuletnie piwa, dojrzewające najczęściej w drewnianych beczkach mają niepowtarzalny smak i aromat, więc będzie to swojego rodzaju przygoda dla osoby delektującej się takim piwem.