motor

Jaki jest najlepszy olej motocyklowy?

W niektórych środowiskach utarło się przekonanie, że pierwsze dni wiosny w Polsce symbolizuje dźwięk motocykla! Grupą głoszącą takie hasła są oczywiście właściciele tych pojazdów, dla których coraz wyższe temperatury oznaczają nadejście ciepłych, wiosennych wieczorów pozwalających na wyciągnięcie swoich motocykli z garaży, wybudzenia ich z zimowego snu i rozpoczęcie długo oczekiwanego sezonu. Zanim jednak nastąpi pełna radość związana z korzystaniem z uroków jazdy na dwóch kółkach, każdy odpowiedzialny motocyklista musi zadbać o stan techniczny swojego pojazdu. Jedną z najważniejszych czynności stanowi wymiana oleju. Bardzo popularny w ostatnim czasie jest na przykład olej Valvoline, którego można użyć podczas corocznej wymiany tuż po zakończeniu sezonu lub przed rozpoczęciem nowego. Nieważne, kiedy się na to zdecydujesz. Najważniejsze, abyś w ogóle o tym pamiętał. Olej silnikowy w motocyklu spełnia bowiem o wiele ważniejszą rolę niż w samochodzie! Z racji wysokich temperatur wspiera on nie tylko pracę silnika, ale też napędu. Musi również mierzyć się z o wiele wyższymi temperaturami, jakie występują w jego wnętrzu. Oprócz tego olej ma za zadanie smarować skrzynię biegów oraz sprzęgło. Innymi słowy, jest on odpowiedzialny za prawidłowe działanie całego silnika w motocyklu oraz innych ważnych i kluczowych podzespołów. Bez dobrego, regularnie oleju wymienianego nie można zatem rozpoczynać nowego sezonu. Powstaje zatem pytanie, jaki olej motocyklowy jest tym „dobrym”?

Jak dobrać olej do motocykla i przygotować go do sezonu? 

Na początek należy odpowiedzieć sobie na proste pytanie – olej syntetyczny czy mineralny? Zdaniem wielu ekspertów w grę wchodzi tylko ten pierwszy rodzaj. Dzięki swoim właściwościom chemicznym jest w stanie skutecznie wspierać pracę silnika motocyklowego. Nie wchodząc za bardzo w techniczne szczegóły, silnik motocyklowy oraz jego podzespoły pracują często w ekstremalnych warunkach, potrzebują olej o dobrej lepkości, a taką zapewniają właśnie produkty syntetyczne. Jeżeli jesteś jeszcze początkującym motocyklistą i zastanawiasz się, jaki najlepszy olej do motocykla wybrać, ale liczby, nazwy czy symbole użyte na opakowaniach wprowadzają Cię w zakłopotanie, to mamy dla Ciebie pewną podpowiedź. Bardzo często podczas zakupów spotkasz się z oznaczeniami w stylu “xWx”, gdzie zamiast „x” widnieć będą liczby. Wartość przed literą „W” określa lepkość oleju w niskich temperaturach. Im niższa liczba, tym większa płynność oleju w niskich temperaturach. Wartość po literze „W” odnosi się z kolei do lepkości oleju, którą mierzy się w skali 100 stopni Celsjusza. Takie właśnie temperatury bardzo często osiągają silniki motocyklowe. Korzystając z dostępnych informacji, wiesz już zatem, skąd na olejach silnikowych symbole 10W30 lub 10W40.

Styl jazdy a olej motocyklowy 

Ostatnim zagadnieniem, o którym warto napisać, jest wybór odpowiedniego smarowania do stylu jazdy właściciela jednośladu. Jaki olej do motocykla polecić właścicielom sportowych maszyn, a jaki tym, którzy mają modele szosowe? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, tak samo, jak nie ma jednego, dwóch lub trzech utartych schematów jazdy na motocyklu. Wszystko zależy od właściciela i to na nim spoczywa odpowiedzialność za olej, który wlewa. Inna będzie praca maszyny, którą dojeżdża się kilka kilometrów do pracy – w tym przypadku, zanim silnik dobrze się nagrzeje, już jest wyłączany. Odmienna z kolei będzie praca silnika oraz oleju na torze motocyklowym, gdzie pracuje on z małymi przerwami przez kilka godzin oraz w bardzo wysokich temperaturach. Jeśli nie czujesz się dobrze w omawianym temacie, to warto o dobry olej zapytać swojego mechanika. Opisując mu swój styl jazdy, główne wykorzystanie swojego motocykla czy plany na najbliższy sezon, na pewno otrzymasz od niego fachową poradę dotyczącą tego, jaki produkt wlać do swojej ukochanej maszyny.