samochód

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?

Zakup samochodu to zawsze duże wydarzenie w życiu. Jeśli jesteś młodym kierowcą, który właśnie szuka swojego pierwszego auta, emocje będą jeszcze większe. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób poprawnie spisać dokument zakupu. Jest to jedna z najistotniejszych kwestii, równie ważna jak sprawdzenie stanu pojazdu oraz jego historii. Umowa kupna sprzedaży samochodu na szczęście nie jest trudna do sporządzenia. Posiłkować możesz się między innymi gotowymi wzorami, które dostępne są w sieci. Dobrze jednak skonsultować się w tej sprawie także z doświadczoną osobą, która pomoże Ci dodać odpowiednie istotne zapisy. Z pewnością pomocny będzie także poniższy poradnik.

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?

Jeżeli kupujesz swój pierwszy samochód, najlepiej będzie skorzystać z gotowego wzoru dostępnego w sieci. Nie oznacza to jednak, że należy przepisywać go słowo w słowo. Warto sporządzić dokument od zera, jedynie posiłkując się wzorem znalezionym w internecie. W ten sposób najłatwiej wprowadzić niezbędne korekty, niektóre punkty usunąć, a inne dodać. Na przykład w sytuacji, gdy kupujesz lub sprzedajesz auto, które ma więcej niż jednego właściciela. Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem musi zawierać odpowiednie pola, które umożliwią wpisanie również jego danych osobowych, co jest obowiązkowe.

Najważniejsze dane w dokumencie

Najistotniejsze informacje, które powinna zawierać umowa, to przede wszystkim dane o samochodzie. Wskazać trzeba markę, model, kolor, numer rejestracyjny, numer nadwozia VIN, numer dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, dobrze też wpisać numer silnika i wyszczególnić wyposażenie auta. W ten sposób dokument będzie jednoznacznie stwierdzał, jaki jest przedmiot sprzedaży, i dzięki temu nie zostanie zakwestionowany przez wydział komunikacji Twojego urzędu podczas procesu rejestracji. Następnie należy wypełnić dane sprzedającego (lub sprzedających) oraz nabywcy. W przypadku, gdy zakup odbywa się na spółkę z rodzicem, małżonkiem lub znajomym, konieczne będzie użycie umowy kupna sprzedaży samochodu dla dwóch kupujących. Właśnie z tego powodu dokumenty znalezione w sieci najlepiej wykorzystać jedynie jako wzór, ponieważ łatwo będziesz mógł dodać dodatkowe pola na wpisanie danych drugiego nabywcy.

Umowa kupna sprzedaży samochodu bezpieczna dla sprzedającego

Gdy w transakcji zmiany właściciela auta występujesz jako sprzedający, warto wiedzieć jak zabezpieczyć się na wypadek nieuzasadnionych roszczeń kupującego. Zdarza się bowiem czasami, że nabywcy auto zwyczajnie się nie spodoba i spróbuje zwrócić je bez uzasadnionej przyczyny. Jeżeli sprzedajesz pojazd jako osoba prywatna, taki zwrot nie jest możliwy w sytuacji, gdy pojazd nie posiada wad ukrytych. Stąd najlepszym sposobem jest zawarcie w dokumencie zapisu, który mówi o fakcie zapoznania się kupującego ze stanem technicznym pojazdu. Umowa kupna sprzedaży samochodu bez prawa zwrotu może też mieć taki zapis dokonany wprost, jednak zdarza się że nabywcy w razie tego typu postawienia sprawy wycofują się z transakcji, obawiając się że auto posiada istotne wady.

Sprawdź dane osobowe kupującego

Należy pamiętać również o niezmiernie istotnej rzeczy, jaką jest bardzo dokładne sprawdzenie wszystkich danych osobowych kupującego. Należy poprosić o jego dowód osobisty, a także prawo jazdy (choć danych tego dokumentu nie musisz wpisywać do umowy). Koniecznie porównaj wygląd nabywcy ze zdjęciem z dowodu tożsamości, zwróć uwagę również na podpis. W ten sposób zabezpieczysz się przed nieuczciwymi osobami, które mogłyby wpędzić Cię w spore kłopoty. Warto również zawrzeć w umowie kupna sprzedaży samochodu zapis, który wyznaczy sąd do rozpatrywania spraw spornych, gdyby takie się pojawiły. Co do zasady powinien być to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania sprzedającego.

Jak możesz się przekonać, nie jest wielkim kłopotem sporządzenie dobrej umowy kupna sprzedaży samochodu. Jak wypełnić taki dokument, by nie popełnić żadnych błędów? Najlepiej robić to powoli i spokojnie, mimo emocji które towarzyszą zwłaszcza młodym kierowcom, kupującym swoje pierwsze auto. Dobrze mieć przy sobie kilka zapasowych egzemplarzy, w razie gdyby popełniony został jakiś błąd.