drukarka

Gdzie wyrzucic toner z drukarki?

Rosnąca świadomość ekologiczna i autentyczna chęć dbania o planetę staje się w ostatnich latach tematem numer jeden. Segregujemy śmieci i staramy się nie nadużywać plastikowych produktów jednorazowych, które zanieczyszczają środowisko na lata. Coraz większą uwagę przykłada się też do odpadów specjalnych, takich jak elektrośmieci czy tusze i tonery z drukarki. Jaki pojemnik będzie odpowiedni? Gdzie wyrzucić toner do drukarki po jego zużyciu?

Dlaczego nie powinno się wyrzucać toneru do kosza na śmieci?

Z uwagi na to, że cząsteczki tonera lub tuszu mogą przenosić się w powietrzu, wnikać w glebę i do wody, pojemnik na odpady zmieszane nie jest miejscem odpowiednim na toner do drukarki. Gdzie wyrzucić zatem zużyty pojemnik? Jeśli zależy Ci na zdrowiu i dbaniu o środowisko, poświęcisz czas i zlokalizujesz w okolicy specjalne miejsce, przeznaczone na odpady takie jak pojemniki po tuszu czy toner. Niebezpieczne dla otoczenia resztki produktu powinny zostać zutylizowane w sposób profesjonalny. 

Ekologia? Tylko z zyskiem!

Jeśli należysz do tych osób, które prócz ekologicznej postawy interesuje też aspekt ekonomiczny, ucieszy Cię fakt, że są miejsca, w których zużyte tonery i tusze są skupowane. Zwrot gotówki z jednej sztuki nie będzie wielki, ale rozwiązanie to może być opłacalne dla większych firm, gdzie jednorazowo trzeba wymienić na przykład kilkanaście tonerów lexmark B2236dw. Toner nie musi być tylko odpadem, może też podratować Twój budżet. Co ciekawe, w dobie powszechnego przechodzenia firm na tryb online, pojawiły się też internetowe skupy tonerów, gdzie można wysłać zużyty produkt i otrzymać zwrot pieniędzy na konto. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie ma skupu w twojej okolicy. Nie tylko pozbędziesz się kłopotliwego odpadu, ale też zarobisz.

Wyrzuć… a może użyj ponownie?

Szukając odpowiedzi na pytanie, gdzie wyrzucić zużyty toner do drukarki? Zapominamy, że są firmy zajmujące się regeneracją tonera. Nie musisz się go pozbywać. Usługa polegająca na wymianie części tonera i ponownym jego uzupełnieniu nie jest tania, ale będzie Cię kosztować mniej niż zakup nowego egzemplarza. 

Niech wraca, skąd przyszedł, czyli zwrot do sklepu

Powinieneś wiedzieć, że według prawa przysługuje Ci zwrot toneru w miejscu, w którym go zakupiłeś. Rozwiązanie to jest szeroko stosowane, zwłaszcza przez firmy. Bywa tak, że sprzedawca za zwrócony toner przyzna Ci małą zniżkę na zakup nowego. Dzięki takiej strategii marketingowej sprzedawca ma wiernego klienta i toner, który powinien zutylizować lub zanieść do skupu. 

Oddaj toner fundacji charytatywnej

Pomaganie innym czasami nie kosztuje zupełnie nic. No może poza odrobiną czasu. Zużyty toner można przekazać fundacji, zajmującej się bliską Ci sprawą. Istnieją też skupy, które na Twoje życzenie, przekażą kwotę należną za zużyty produkt na wybrany przez Ciebie cel. 

Gdzie wyrzucić zużyty toner do drukarki?

Powyższe propozycje Cię nie przekonały i nadal zależy Ci na wyrzuceniu toneru? W takim razie masz dwa wyjścia. Musisz znaleźć pojemnik dedykowany do tego celu albo oddać toner do PSZOK. Pojemniki na tonery stoją czasami w centrach handlowych i supermarketach. Dowiedz się, czy w okolicy znajdziesz adekwatny do Twoich potrzeb kosz. Natomiast punkt PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) musi, według prawa, znajdować się w każdej gminie. Jeśli chcesz oddać toner do takiego punktu, zorientuj się, na jakich zasadach działa on w Twojej miejscowości. 

Bardzo cieszy rozwijająca się świadomość ekologiczna. Coraz więcej firm i osób fizycznych decyduje się na podjęcie ekologicznych działań, które prowadzone wspólnie pomogą nam tworzyć czyste i zdrowe środowisko, w którym będzie przyjemnie żyć. Ludzie, zwierzęta i rośliny potrzebują zdrowych warunków, aby tworzyć społeczeństwo i ekosystem przyjazny dla każdego. Tonery i tusze do drukarek nie powinny lądować na wysypiskach. Jest wiele możliwości na pozbycie się niepotrzebnego, pustego modelu, zadbaj o to, by twój toner był zutylizowany zgodnie z zasadami, które nie przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczeń.