monitor

Jaki monitor do komputera wybrać?

Posiadanie komputera stanowi w dzisiejszych czasach standard. Jednak, aby móc cieszyć się w pełni z jego możliwości, potrzebny jest dobry monitor. Obecnie na rynku panuje duża konkurencja i istnieje bardzo dużo modeli, wśród których można się pogubić. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekranu? Jaki monitor jest najlepszy?

Jaki monitor kupić i czym się kierować podczas zakupu?

Podstawowym aspektem w kwestii zakupu monitora jest nasz budżet oraz pytanie, co zamierzamy robić na komputerze, pod który podepniemy monitor? Dla osoby będącej zawodowym twórcą, np.: grafiki komputerowej, potrzeba sprzętu najwyższej jakości. Wtedy jego cena może być duża większa niż, np.: koszt telewizora. Inny będzie również monitor, który zakupimy do pracy typowo biurowej.

Oprócz określenia naszych potrzeb oraz funduszy, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na monitor, należy sobie również odpowiedzieć na pytanie o jego wielkość. Ma to o tyle duże znaczenie, ponieważ postawienie naprawdę dużego monitora wymaga sporo miejsca, np.: na biurku.

Jaki monitor do komputera – na co zwracać uwagę?

Pierwszym podstawowym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest rodzaj matrycy monitora. Obecnie na rynku występują trzy rodzaje:

  • TN – oferuje najszybszy czas reakcji, dzięki czemu bardzo dynamiczny obraz nie generuje opóźnień. Ten typ jest bardzo dobrym wyborem dla zapalonych graczy;
  • VA – matryce, które najlepiej sprawdzają się w pracach biurowych. Ten typ ma bardzo dobrą czerń i oferuje doskonały balans pomiędzy ceną monitora i jego jakością obrazu;
  • IPS – jest przeznaczona dla osób na co dzień pracujących z grafiką komputerową. Technologia, w której wykonany został ten rodzaj, zapewnia najlepsze odwzorowanie barw i bardzo duże kąty widzenia.

Oprócz samej matrycy ważne jest również jej wykończenie. Na rynku dostępne są trzy rodzaje powłok:

  • błyszcząca – jest przeznaczona dla grafików. Jej minus stanowi kiepska widoczność podczas pracy przy oknie;
  • matowa – sprawia, że barwy wyświetlane na ekranie są mniej intensywne, ale jednocześnie to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, jeśli zamierzamy pracować blisko okna. Ta powłoka zapewnia najwyższą czytelność obrazu;
  • półmatowa – jest rozwiązaniem kompromisowym pomiędzy odwzorowaniem kolorów oraz komfortem użytkowania. Bardzo często ten typ nazywa się antyrefleksyjnym.

Jaki monitor wybrać i gdzie go kupić?

Powyższa lista rodzajów matryc oraz ich wykończeń, zestawiona z potrzebami użytkownika powinna dość precyzyjnie udzielić odpowiedzi na to, jaki monitor warto kupić do konkretnego zadania. Inny model zakupimy, gdy jesteśmy zapalonymi graczami, inny, jeśli zajmujemy się obowiązkami typowo biurowymi, a inny, jeżeli pracujemy w branży kreatywnej.

Sam zakup monitora również może odbyć się na kilka sposobów. Możemy nabyć nowy produkt w sklepie, jednak warto pamiętać, że dobry model potrafi kosztować naprawdę spore pieniądze. Istnieje możliwość kupienia używanego egzemplarza od osoby prywatnej, jednak w tym wypadku ryzyko otrzymania produktu mijającego się z opisem jest naprawdę wysokie. Nigdy nie możemy mieć pewności co do intencji sprzedającego.

Na rynku istnieje też rozwiązanie, które jest kompromisem pomiędzy dobrym sprzętem oraz jego ceną. Są to firmy leasingowe oferujące sprzęt używany dość krótko (2-3 lata) w różnego rodzaju firmach (najczęściej korporacjach). Takie urządzenia oferuje się w bardzo atrakcyjnych cenach, a co ważne – w pełni sprawne. Firmy zajmujące się leasingiem elektroniki bardzo często oferują również np.: roczną gwarancję na zakupiony sprzęt. W taki sposób, można zakupić nie tylko komputer, ale również dobrej klasy monitor.

Jeśli, np.: mieszkamy w okolicach Poznania, wystarczy w przeglądarce wpisać: „monitory poleasingowe z Poznania”, aby pojawiły się oferty firm oferujących wspomniany sprzęt właśnie z tego obszaru. Bardzo często w taki sposób udaje się trafić na bardzo dobrej jakości urządzenia, w dobrym stanie oraz za ułamek kwoty, jaką trzeba by zapłacić podczas zakupu nowego. Na dodatek mamy gwarancję jego prawidłowego działania, dzięki czemu ryzyko, jakie istnieje w przypadku zakupu, np.: używanego monitora od osoby fizycznej, praktycznie nie istnieje.