Jak wyprostować ceratę na stół?
Cerata zastępująca tradycyjny, tkaninowy obrus jest w wielu sytuacjach bardzo wygodnym rozwiązaniem. Sprawdzi się w na stole kuchennym, na tarasie i w kuchni letniej. Może być również świetnym podkładem na stoliku dziecięcym, gdzie pociecha je, ale również rysuje czy maluje. Ceratę bardzo łatwo utrzymać w czystości – wystarczy wilgotna ściereczka lub gąbka. Problemem mogą być jednak załamania i zagniecenia powstające na obrusie w czasie przechowywania. Jak wyprostować pogniecioną ceratę oraz przywrócić jej wcześniejszą funkcjonalność?
Jak wyprostować nową ceratę na stół?
Ceraty przeznaczone do użytku w charakterze obrusów kuchennych bądź okładzin do szuflad sprzedawane są zazwyczaj na metry. Producent cerat w rolkach oferuje najczęściej kilka szerokości, a długość dobrać można zgodnie z własnymi potrzebami. W sklepie materiał jest więc nawinięty na duży rulon, a po zakupie sprzedawca również zwija wybrany kawałek w rolkę. Jak wyprostować ceratę, aby po rozłożeniu na stole jej rogi się nie podwijały?
Okazuje się, że nową ceratę po odwinięciu z rolki wystarczy po prostu rozłożyć na płasko w miejscu, gdzie ma być używana, czyli na przykład na kuchennym stole i pozostawić w takiej pozycji na jakiś czas. Zazwyczaj wystarcza kilka godzin, więc jeśli zrobisz to wieczorem, rano obrus powinien być już idealnie prosty oraz dopasowany do powierzchni stołu. Nie trzeba o niczym przyciskać ani obciążać. Po upływie kilku godzin w temperaturze pokojowej wcześniejsza „pamięć” materiału zanika, a cerata przyjmuje nowy kształt.
Jak rozprostować zagniecenia na ceracie?
Czasem w wyniku przechowywania ceratowego obrusu złożonego w kostkę powstają na nim nieestetyczne zagniecenia i załamania. Czekanie, aż znikną samoistnie po rozłożeniu materiału na stole, może potrwać zbyt długo. Jak rozprostować ceratę w krótszym czasie? Jakie metody dadzą pozytywny efekt i będą bezpieczne dla materiału?
Trzeba pamiętać, że cerata niezależnie od jej konkretnego rodzaju jest wykonana ze sztucznych włókien. Zazwyczaj są to związki termokurczliwe, które zdecydowanie źle znoszą bezpośredni kontakt ze zbyt wysoką temperaturą. Stosując jakiekolwiek źródła ciepła w celu rozprostowania ceraty, należy ustawiać je na minimalny poziom, zachowując jednocześnie odległość co najmniej 25 cm pomiędzy materiałem a źródłem ciepła.
Metodą, która może okazać się pomocna, jest ogrzewanie zagnieceń za pomocą letniego nawiewu powietrza z suszarki do włosów. Obrus należy rozłożyć na stole, a następnie przesuwać włączone urządzenie bezpośrednio nad zagnieceniami. Można jednocześnie delikatnie wygładzać załamania dłonią w celu przyspieszenia prostowania.
Innym sposobem jest zanurzenie całej ceraty w ciepłej wodzie, a następnie powieszenie na sznurku tak, aby materiał znajdował się w rozprostowanej pozycji. Przypnij obrus za jedną z krawędzi w taki sposób, aby spinacze nie pozostawiły wyraźnych odcisków na powierzchni. Po wyschnięciu cerata powinna być idealnie gładka.
Czy pogniecioną ceratę na stół można prasować?
Czasami, chcąc przyspieszyć prostowanie obrusu, niektórzy zastanawiają się nad możliwością użycia żelazka. Jak wyprasować ceratę? Czy to w ogóle możliwe bez zniszczenia jej struktury? Wszystko zależy od rodzaju. Niektórzy producenci dopuszczają taką możliwość. Zawsze warto rozpocząć próby od najniższej dostępnej temperatury, prasując obrus po lewej stronie. Można również wykonywać tę czynność przez szmatkę. Jeśli cerata dobrze znosi kontakt z żelazkiem i nie marszczy się pod wpływem temperatury, ale zagniecenia nie dają się łatwo usuwać, można stopniowo zwiększyć temperaturę prasowania. Cały czas należy jednak bacznie obserwować efekty. Zbyt duże ciepło lub zbyt długie przytrzymanie żelazka w jednym miejscu mogą zakończyć się wytopioną dziurą w ceratowym obrusie oraz zniszczoną stopą urządzenia.
Usunięcie zagnieceń na ceratowym obrusie jest możliwe, jednak czasem może się okazać procesem dość czasochłonnym. Z tego względu najlepiej, o ile to oczywiście możliwe, przechowywać materiał w formie rulonu, unikając tworzenia załamań. Rozprostowanie obrusu z rolki przebiega samoistnie, a tak złożona cerata przez długi czas wygląda jak nowa.