bieganie

Jak przygotować się do zawodów biegowych?

Z pewnością bardzo dobrze prawie każdy z nas wie, że sport jest ważny. Sama jednak wiedza nie sprawi, że zaczniemy go regularnie uprawiać. Nie powinniśmy się jednak temu dziwić, bo istotnie, jeśli już dawno się nie ruszaliśmy, to będzie bardzo trudno zrobić pierwszy krok. Nie mniej jednak trzeba zaznaczyć, że później powinno być jedynie lepiej. Nie tylko poczujesz się korzystniej, zyskasz więcej energii, zapewne też wydłużysz własne życie. By takie cele osiągnąć, niepotrzebne są żadne cudowne porady czy wskazówki z poradników medycznych, wystarczy systematycznie uprawiać sport np. biegi.

Zawody biegowe, od czego zaczynamy ?

Z roku na rok bieganie zyskuje zainteresowanie coraz liczniejszej grupy ludzi. Chętnych do zawodów biegowych przybywa nie tylko spośród grup sportowych. Jest także wielu amatorów dopiero co rozpoczynających przygodę z bieganiem. Nie powinno to budzić zdziwienia, jest to dyscyplina w zasięgu każdego z nas, począwszy już od etapu amatorskiego. Taki sport dla wszystkich i nie jest kosztowny. Nie musisz być posiadaczem karnetu, odwiedzać siłowni, nie trzeba by biegać drogiego sprzętu. Właściwie to nie są nawet niezbędne jakieś indywidualne umiejętności. Wystarczy jedynie ubiór sportowy i wyjście z domu, by pobiec przed siebie.

Samo przygotowanie do biegu, jak wiele innych aktywności daje dużą dawkę przyjemności, satysfakcja po osiągnięciu kolejnych długości jest tak duża, że nie zarażając się pogodą czy porą roku z radością zmierzamy na treningi. Najważniejsze to spróbować, stawiając przed sobą małe cele. I nieistotne, czy dążymy do ukończenia maratonu na kilkanaście kilometrów, czy delikatnie truchtamy po leśnych ścieżkach. Zawsze to będzie dla biegacza pewien etap do pokonania, przełamanie własnych słabości i u celu ogromna satysfakcja.

Jak przygotować się do zawodów biegowych? Zrób plan

Czy pokonanie dłuższego dystansu, a przy tym dobry czas jest do osiągnięcia, i jak mamy się przygotować ? Bieganie to czynność wyjątkowo naturalna i sprzyjająca naszemu organizmowi, więc bardzo niełatwo znaleźć przeciwwskazania. Jeżeli tylko mamy zdrowe serce i nie posiadamy chorób układu kostnego, może się okazać, że jest to sport dla nas. Rozpoczynając przygodę, dobrze jest zapisać się na kilka biegów na mniejszym dystansie, by przygotować się ze startem w zawodach.

Zawody biegowe to będzie  zupełnie inny wysiłek niż piłka czy pływanie, by móc pobiec bez przerwy kilkadziesiąt minut, czy kilka kilometrów trzeba przygotować się na takie warunki. Znajdujemy bieg i dystans, który chcemy pokonać. Starania przedbiegowe będą wymagały dodatkowego czasu. By osiągnąć założony sobie cel, przede wszystkim zrób dobry plan działania dawkowany, według możliwości. Taki plan obejmuje od kilku do kilkunastu tygodni. Podziel tydzień na treningi tak by dzień lub dwa pozwolić sobie na odpoczynek. A jeden dzień przeznacz na  powiększanie dystansu. Długość odcinka, jaki chcesz trenować, powinien być zależny od tego na jakim dystansie przebiegają zawody. Inne będą w trakcie przygotowań do 5 km, a inne do 30 km.

Lepiej skupić się jednak na czasie, a nie wprost na dystansie. Jak się przygotować do zawodów biegowych o dystansie krótkim np. 5 km? Nie zapominamy o kontroli tempa, by jednocześnie zwracać uwagę na prędkość i wytrzymałość. Odpowiednie będą do tego interwały, taka zaprawa o zmiennym tempie około dwóch dni w tygodniu wystarczy w szczególności zawodnikom z poziomu debiutanta. Aby nauczyć się biegać szybko, przydadzą się wspomniane interwały i treningi tempowe. Wprowadzone 2 razy w tygodniu zrobią świetny efekt. Z kolei, by wytrenować siłę biegową, można ćwiczyć na podbiegach bądź na schodach. Lepiej też będzie zaniechać szybkiego startu, na rzecz zajęcia miejsca gdzieś na tyłach grupy. Pozwoli to podkręcać szybkość. Pod koniec zawodów wyrzuć swoje wszystkie siły z siebie wszystko, w finale daj z siebie wszystko.

Przytoczone informacje, jak przygotować się do zawodów biegowych, są w wielkim skrócie, ale pamiętaj, najważniejszy jest dobry plan. Im więcej urozmaiceń i bodźców, tym lepszy wynik końcowy. Przezwyciężaj własne bariery! To wzmacnia i dodaje pewności, a to już blisko by osiągnąć zamierzony cel.