kredyt

Jak uzyskać kredyt firmowy?

Mimo prężnie rozwijającej się działalności kredyt może wynieść ją na wyższy poziom. Nagłe zwiększenie środków na rozwój firmy może przyczynić się do progresu i lepszej rentowności danego przedsiębiorstwa. Często dla niedługo istniejących na rynku firm jest to szczególna szansa na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Czy kredyt firmowy jest dla każdego przedsiębiorcy? Kiedy można wziąć kredyt na firmę?

 

Czym jest kredyt firmowy?

Jak sama nazwa wskazuje, z pewnością dotyczy on działań, które mają miejsce w firmie. Mianem kredytu firmowego określa się wariant pożyczki, która służy firmie lub przedsiębiorstwu do realizacji danych inwestycji.

Kwota takiego kredytu jest dużo większa niż w przypadkach pożyczek dla osób prywatnych na dowolny cel. O wysokości wkładu własnego decyduje oferta finansowa danej instytucji. Istnieją banki niewymagające jakiejkolwiek kwoty własnej, jednakże można się też spotkać z ofertami, których wymogiem jest nawet do 30% wkładu liczonych od wartości inwestycji.

Okres kredytowania zależeć będzie z pewnością od oczekiwanej kwoty oraz preferencji spłaty kredytobiorcy. Kredyt firmowy można rozłożyć na okres od 12 do nawet 240 rat, co daje 20 lat, można go również spłacić wcześniej lub skorzystać z odroczenia spłaty w postaci karencji na okres do 36 miesięcy.

 

Kto może otrzymać kredyt firmowy?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jednak czy każdy przedsiębiorca go otrzyma? Instytucje bankowe posiadają swego rodzaju restrykcje szczególnie co do nowych firm. To jaki czas dana firma musi być na rynku, aby otrzymać kredyt firmowy, w poszczególnych bankach może być dużą zmienną, w każdym z przypadków będzie to minimalnie 6 miesięcy.

Jednak mimo wymogu w postaci istnienia firmy, nie ma konkretnego wymogu co do jej wielkości, co oznacza, że zarówno mała firma, jak i spore przedsiębiorstwo może się ubiegać o kredyty dla firm w Warszawie.

Jak uzyskać kredyt na firmę – wymagane dokumenty

W przypadku przedsięwzięcia takiego jak pożyczka dla firmy nie obędzie się bez odpowiedniej dokumentacji, która ma za zadanie potwierdzić wiarygodność wyników firmy oraz możliwości na spłatę należności. Co powinna zawierać teczka, z którą przedsiębiorca uda się do banku?

  • Biznesplan – najistotniejszy dokument pokazujący rentowność danej inwestycji, co za tym idzie, określa on jednocześnie możliwość spłaty kredytu.
  • Dokumenty założycielskie – są to dokumenty, w których zawiera się NIP i REGON oraz wpis do ewidencji. Zaliczają się do nich również odpisy z KRS lub umowa spółki.
  • Dokumenty dotyczące finansów – w głównej mierze zależą od wybranej formy opodatkowania działalności. Będą nimi zeznania mówiące o przychodach, zyskach oraz stratach.

Jakie aspekty bank bierze pod uwagę przy udzielaniu kredytów firmowych?

Jak dostać kredyt na firmę? Znajomość głównych czynników świadczących o przyznaniu kredytów jest kluczowa do zwiększenia własnych szans. Może warto chwile się wstrzymać oraz spełnić więcej reguł, aby zyskać pewność co do otrzymania kredytu?

Z pewnością w systemach bankowych będzie widniała informacja, że wcześniejsza decyzja została odrzucona, co skutkować może bardziej wnikliwą kontrolą banku przy następnej próbie. Co zatem jest istotne?

Historia kredytowa w systemie BIK

Weryfikacja baz danych pod kątem rzetelności spłaty poprzednich należności czy ewentualnych długów to podstawowa i kluczowa czynność. Instytucje bankowe chętniej udzielają kredytów osobom niezadłużonym oraz sumienie spłacającym raty. Warto dlatego budować historię kredytową nie tylko firmy, ale i własną.

Częste próby kredytu

Im więcej odrzuceń tym mniejsza kolejna szansa i dokładniejsza weryfikacja, aspekt ten dotyczy zarówno osób prywatnych, ale również firm. Banki mają wgląd do nawet roku wstecz, jeśli chodzi o odrzucenia decyzji kredytowych. 

Optymalną liczbą prób otrzymania jakiegokolwiek kredytu przez właściciela firmy, który w późniejszym czasie będzie starał się o kredyt firmowy, nie powinna przekraczać trzech w miesiącu.

Sprawdzenie powiązanych działalności oraz zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa zależna jest od wyników finansowych. Banki zabezpieczają się przed działaniami typu zawyżania dochodów danej firmy przez inną, której właściciele współpracują w celu sztucznego zwiększenia zdolności kredytowej. 

Oczywiście często mają miejsce korzystne współprace, jednakże zdarzają się różne przypadki i weryfikacja przy dużych kwotach rozłożonych na wiele lat jest kluczowa przez instytucję bankową, w celu zyskania pewności, że dana firma da radę spłacić kredyt.