łóżko

Jak dobrać narzutę na łóżko?

Narzuty na łóżko goszczą coraz częściej w naszych sypialniach. Nic w tym dziwnego, bo poza funkcją dekoracyjną, chronią one naszą pościel przed zanieczyszczeniem. Dzięki niej możemy bez problemu przysiąść na łóżku i nie martwić się, że przypadkowo pobrudzimy naszą nieskazitelnie czystą pościel. Dodatkowo narzuta zatrzymuje osadzający się z powietrza kurz, co chroni nas również przed drobnoustrojami podczas snu. Wybierając narzutę na łóżko, często kierujemy się tym, aby cieszyła ona nasze oczy i pasowała kolorystycznie do wnętrza naszej sypialni. Dopasowujemy nieraz wzór pod zasłony lub ściany. Zatem jak dobrać narzutę na łóżko, aby była dla nas najlepsza? Warto zastanowić się, z jakiego materiału powinniśmy wybrać narzutę, aby była ona łatwa w utrzymaniu i dobrze chroniła pościel przed kurzem. Dodatkowo pamiętać musimy o dobraniu odpowiedniego rozmiaru narzuty do wymiarów naszego łóżka.

Z jakiego materiału dobrać narzutę na łóżko?

Tkanina, z jakiej jest wykonana narzuta ma kluczowe znaczenie na późniejsze jej użytkowanie. To właśnie jej materiał powie nam, czy będzie ona łatwa w utrzymaniu i nie zniszczy się przez lata. Na rynku spotkać możemy wiele różnych rodzajów narzut, jednak skupimy się na kilku, którym najlepiej się przyjrzeć. Jednym z najpopularniejszych materiałów, z których wykonywane są narzuty na łóżko, jest bawełna. Jej ogromną zaletą jest to, że bez problemu możemy wyprać ją w pralce i wyprasować. Dzięki temu, że bawełna to w stu procentach naturalny materiał to, mimo że pościel zostanie przykryta narzutą, będzie swobodnie przepuszczać powietrze i wilgoć. Zapobiega to rozwojowi bakterii i sprawia, że pościel pozostanie dłużej świeża, niż w przypadku użycia narzuty z materiału sztucznego, przykładowo poliestru. Kolejną bardzo popularną tkaniną, z której wykonywane są narzuty, jest satyna. To również w stu procentach naturalny materiał, który dodatkowo sprawia bardzo eleganckie wrażenie przez swój charakterystyczny połysk. Warto jednak zaznaczyć, że przez to, że satyna jest dość śliska, może się zsuwać z naszego łóżka. Podczas wyboru warto również pomyśleć o narzucie wykonanej z lnu. Jest to materiał przyjazny alergikom, bowiem posiada on właściwości hipoalergiczne i bakteriobójcze. Dodatkowo jest bardzo lekki i przewiewny. Pamiętajmy, aby wybierać narzuty tylko od dobrych i sprawdzonych producentów – te z niższej półki mogą się szybko mechacić i niszczyć, a skład materiału, z którego są wykonane, może nie być w stu procentach naturalny. Więcej informacji o narzutach znajduje się na stronie: https://posciel.biz/2770-wyprzedaz-narzut-i-kocy.

Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

Wybierając narzutę musimy pamiętać, aby jej rozmiar dopasować do łóżka, jakie posiadamy w naszej sypialni. Gdy narzuta jest zbyt mała, może wyglądać bardzo nieestetycznie, a gdy narzuta jest zbyt duża, będzie ona zwisać z łóżka aż do samej podłogi, zbierając z niej cały kurz. Duże znaczenie ma też sposób, w jaki chcemy przykryć narzutą łóżko w naszej sypialni. Przed udaniem się do sklepu powinniśmy za pomocą miarki lub metrówki zmierzyć długość, szerokość, a także wysokość naszego łóżka, aby narzuta idealnie do niego pasowała. Najczęściej spotykanym rozmiarem narzuty jest 220 cm x 240 cm dla łóżka dwuosobowego i 250 cm x 200 cm dla łóżka jednoosobowego. Producenci jednak tworzą wiele rozmiarów narzut, różniących się między sobą około dwudziestoma centymetrami. Jeżeli chcemy, aby narzuta zwisała z każdej strony łóżka, powinniśmy wybrać większy rozmiar, a jeżeli chcemy chować krańce narzuty pod materac, powinniśmy wybrać narzutę mniejszą. Gdy podczas zakupów nie jesteśmy pewni co do wymiarów – warto zapytać pracownika sklepu, który na pewno doradzi nam jaki rozmiar narzuty będzie najlepszy do naszego łóżka.

Zastanawiając się nad tym, jak dobrać narzutę do łóżka, powinniśmy pamiętać o dwóch ważnych aspektach. Po pierwsze materiał, z którego jest ona wykonana, a po drugie jej wymiary. Dobierając te dwa parametry możemy skupić się na walorach estetycznych – wybrać klasyczną, pikowaną narzutę w jednolitym kolorze lub gładką narzutę we wzory, przykładowo kwiaty. Dobrze dobrany materiał sprawi, że narzuta będzie przyjemna w dotyku, łatwa w utrzymaniu i przewiewna, a dobrze dobrany rozmiar sprawi, że będzie się ona świetnie prezentować w sypialni. Pamiętajmy również o wyborze narzuty tylko od sprawdzonych producentów – te najtańsze mogą szybko się zniszczyć i przysporzyć wiele kłopotów.