Porady dotyczące oświetlenia LED

Rewolucja, jaka wydarzyła się na rynku oświetlenia wraz w wprowadzeniem oświetlenia funkcjonującego w technologii LED, zmieniła bardzo wiele zarówno w podejściu konsumentów, jak samych firm zajmujących się produkcją żarówek. Połączenie niemal 6-krotnie mniejszego zużycia prądu, wymiaru proekologicznego, możliwości kształtowania barwy światła według swoich potrzeb oraz szeroko zakrojone badania na temat wpływu światła na człowieka okazało się w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. Oczywiście do wyobraźni zwykłego klienta przemawiają najbardziej liczby, a te jasno pokazują, że blask 9W-ej żarówki LED jest taki sam, jak modelu żarowego opatrzonego oznaczeniem 60W. Współczesny asortyment wyprodukowany w tej technologii nadal się rozwija i poza tym, że generuje duże oszczędności i umożliwia wybór pomiędzy zimnym a ciepłym odcieniem bieli, może również dowolnie zmieniać kolor światła, czy nawet być sterowany z urządzeń mobilnych. Tym, co w ostatnim czasie zyskało na tym rynku największą popularność, są taśmy LED. Ich uniwersalność, nieskomplikowany montaż i funkcjonalność na pewno mogą się przydać w każdym domu. Pytanie tylko, jak kupić tę właściwą?

Uniwersalne możliwości zastosowania

Odpowiednio dobrane oświetlenie w tej technologi – w tym i taśmy LED – są w stanie współgrać z bardzo różnorodnymi aranżacjami wnętrz. Poczynając od tych klasycznych, a kończąc na minimalistycznych, surowych i hołdujących nowoczesnej prostocie, producenci zapewniają swoim klientom rozwiązanie na każde warunki, podkreślając jednocześnie to, co najważniejsze dla spójnego charakteru mieszkania swoich użytkowników. Sprawdza się tu również zasada, że im lepsza jakość, tym większe możliwości i satysfakcja z zakupu. Warto więc zastanowić się, czy taśma LED ma nam posłużyć, jako oświetlenie praktyczne, czy jedynie jako element wzbogacenia estetyki swojego domu lub konkretnego pomieszczenia. By je zamontować, nie trzeba wiele wysiłku, a dzięki elastycznej konstrukcji taśmy i możliwości jej przycinania na żądana długość na pewno uda się nam dopasować ją do nawet najbardziej nieregularnej powierzchni.

Czym one się różnią?

Patrząc na asortyment taśm LED, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy kontakt z tą technologią, na pewno pojawi się pytanie o to, jakie różnice występują pomiędzy konkretnymi modelami. Warto zatem wiedzieć, że pomimo prostoty rozwiązania, producenci tej oferty dają nam naprawdę spore możliwości wyboru pomiędzy produktami, które:
– są samoprzylepne lub które trzeba samodzielnie przytwierdzić do podłoża,
– mają różny kolor diod (monochromatyczne) lub w obrębie jednej taśmy mogą go zmieniać,
– można montować jedynie wewnątrz budynku i takie, które nie boją się wyzwań czekających na nie na zewnątrz (nawet wilgoci i niskich temperatur),
– mają różną żywotność diod (w przypadku technologii LED nie ma gwałtownego wygaszenia światła tylko stopniowe, sygnalizujące użytkownikowi, że należy niedługo zmienić taśmę).

Zwróć uwagę na atest

Akapit ten skierowany jest przede wszystkim do klientów, którzy kierowani chęcią oszczędności za wszelką cenę kupią najtańsze lub pochodzące z niepewnych źródeł taśmy LED. Oczywiście, kiedy planujemy ich użycie mamy w głowie niemal wyłącznie efekt wizualny, jednak mało kto uświadamia sobie, jak złą decyzją jest kupienie tu produktu o niskiej jakości. Konsekwencją takiej decyzji może być:
– krótka żywotność diod i konieczność ich zmiany,
– nieodpowiednia jasność świecenia lub rozproszenia światła,
– niedobre zabezpieczenie i zagrożenie porażeniem prądem lub zwarciem,
– w skrajnych przypadkach nawet pożar.
Nie warto żałować funduszy zwłaszcza na modele dające światło funkcjonalne – przy dekoracyjnym można odrobinę wypośrodkować wydatek. Nigdy jednak nie kupujmy taśmy LED, która nie ma odpowiedniego atestu oznaczonego skrótem CE oraz ROHS. Jeśli zaś nie mamy pewności warto skorzystać z porady specjalisty – sprzedawcy lub elektryka, który będzie nam montował oświetlenie. Tyle wystarczy, aby półki na książki, schody, szafki i blat kuchenny oraz podwieszany sufit zyskały nowego, bezpiecznego i satysfakcjonującego wymiaru.

Więcej porad pod adresem: https://www.lenalighting.pl/kim-jestesmy/baza-wiedzy