instalacja wodna

Jak skutecznie wkryć i zlokalizować przecieki wody w instalacji wodnej?

Cieknąca woda może być przyczyną wielu problemów. Dojść może w ten sposób choćby do uszkodzenia ścian, podłogi czy sufitu. Dojść może również w ten sposób także do zalania sąsiadów. Powstająca w wyniku wycieku wody wilgoć tworzy idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów oraz pleśni. Dlatego tak istotne jest, jak najszybsze wykrycie nieszczelności w instalacji wodnej. W jaki sposób zrobić to skutecznie?

Pomiar wilgotności ścian

Istnieje kilka skutecznych metod wykrywania wycieków i nieszczelności w instalacji wodnej. Jedną z nich jest przeprowadzenie pomiaru wilgotności ścian. Nie jest to metoda skomplikowana i wymaga użycia jedynie podstawowego sprzętu pomiarowego. Urządzenia pomiarowe pozwalają na lokalizację wycieku. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to metoda bardzo precyzyjna. Pozwala na identyfikację pewnego obszaru, w którym może dochodzić do wycieku. Następnie często konieczne jest skorzystanie z dokładniejszych metod.

Próby ciśnieniowe

Innym sposobem na zlokalizowanie nieszczelności w instalacji wodnej jest przeprowadzenie prób ciśnieniowych. Wykrywanie przecieków wody w Poznaniu polega często właśnie na zastosowaniu tej metody. Do wykonania prób ciśnieniowych stosuje się manometr wzorcowy, który podłącza się do instalacji wodnej. Po pewnym czasie możliwe jest stwierdzenie czy w danym miejscu dochodzi do wycieku wody. Czas trwania próby ciśnieniowej zwykle trwa ok. 2,5 godziny.

Badanie kamerą termowizyjną

Lokalizacja i wykrywanie przecieków wody w Poznaniu realizowane jest również często przy użyciu kamery termowizyjnej. Dzięki kamerze możliwe jest obserwowanie w podczerwieni, co umożliwia jednocześnie rejestrację promieniowania cieplnego, które emitowane jest przez obiekty. Pozwala to na skuteczną lokalizację wycieku wody w instalacji. Badanie kamerą termowizyjną jest nie tylko bardzo precyzyjne, ale umożliwia również lokalizację miejsca wycieku w bardzo krótkim czasie.

Badanie gazem znacznikowym

Do wykrywania wycieków w instalacji wodnej często stosuje się również badanie gazem znacznikowym. Polega ono na wprowadzeniu gazu obojętnego do instalacji. Gaz nie jest oczywiście w żaden sposób szkodliwy dla człowieka. Sam gaz zwykle wprowadzany jest poprzez zawór na przyłączu. W miejscu, w którym jest wyciek, gaz zacznie wydostawać się na zewnątrz. Aby zlokalizować to miejsce, konieczne jest wykorzystanie specjalnego detektora. Warto tu podkreślić, że badanie gazem znacznikowym to jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania wycieków w instalacjach wodnych. Dlatego też jest powszechnie wykorzystywana.

Badanie kamerą inspekcyjną

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o badaniu kamerą inspekcyjną, które również jest stosowane w lokalizowaniu wycieków w instalacjach wodnych. W tym przypadku chodzi jednak głównie o instalacje kanalizacyjne. Samo badanie polega na wprowadzeniu kamery inspekcyjnej do instalacji, co pozwala na inspekcję rur kanalizacyjnych od wewnątrz. Co ważne, takie badanie pozwala na lokalizację wycieku w nawet bardzo trudno dostępnych miejscach.