szafa

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szafy?

Nagromadzenie na małej powierzchni dużej ilości ubrań, brak regularnego sprzątania i wietrzenia szafy, może powodować pojawienie się nieprzyjemnego zapachu w jej wnętrzu, który następnie „przechodzi” na znajdujące się w niej ubrania. Celem uniknięcia powstawania nieprzyjemnego zapachu, warto wiedzieć, jakie czynności należy podjąć, aby przechowywane ubrania cieszyły się pięknym zapachem przez długi czas.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z szafy?

Nieprzyjemny zapach z szafy najczęściej spowodowany jest brakiem odpowiedniego czyszczenia oraz wietrzenia mebla. W ten sposób powstaje zapach stęchlizny, który rozwija się na skutek pojawienia oraz namnażania się bakterii znajdujących się na tkaninach. Wilgotne, często już raz założone ubrania schowane do szafy oraz brak dostatecznej cyrkulacji powietrza powodują namnażanie się roztoczy, grzybów czy bakterii.

Nieprzyjemny zapach z szafy może być także powodowany nieodpowiednim przechowywaniem ubrań,  w tym także bielizny. Ubraniom należy pozostawić odpowiednią ilość miejsca, nie powinny być one stłoczone. Warto pamiętać także, że ubrania do szafy należy chować tylko i wyłącznie wtedy, gdy są całkowicie suche. Wszystkie wilgotne bluzki, spodnie czy okrycia wierzchnie należy schować, dopiero gdy całkowicie wyschną, w innym przypadku otrzymuje się gotowy przepis na powstawanie zapachu stęchlizny w szafie.

Woń stęchlizny może być spowodowana także samym tworzywem, z jakiego wykonana została szafa. Jeśli zakupiłaś mebel na targu staroci lub jeśli należy on do antyków, warto przed umieszczeniem w nim ubrań dokładnie go przewietrzyć oraz wymyć. W tym celu doskonale sprawdzi się ocet lub przegotowane mleko.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szafy? Domowe i skuteczne sposoby

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w przypadku pojawienia się nieprzyjemnego zapachu pojawiającego się w szafie, jest dokładne przejrzenie wszystkich ubrań, wyrzucenie starych oraz wyprania tych, które tego koniecznie potrzebują. Ważne jest odzyskanie przestrzeni w szafie, jeśli wcześniej jej nie było oraz odpowiednie wywietrzenie mebla. Pozwoli to na pozbycie się zapachu stęchlizny, a dokładne wymycie zapobiegnie namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów i bakterii. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z szaf domowymi sposobami, poniżej znajdziesz szereg metod, które pozwolą zachować przyjemny aromat na dłużej. Brzydki zapach z szafy pomoże usunąć:

  • soda oczyszczona, którą warto przemyć delikatnie mebel,
  • ziarna kawy lub woreczki z herbatą, gdzie pierwsze z nich dadzą piękny zapach, drugie natomiast skutecznie zaabsorbują wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy,
  • mydełka zapachowe. Umieszczenie wiórków wykonanych z mydełka lub całej kostki pozwoli na zachowanie świeżego zapachu przez długi czas,
  • zioła, takie jak goździki czy mięta umieszczone w szafie skutecznie odświeżą zapach wnętrza oraz ubrań.

Jak pozbyć się zapachu z szafy – skuteczne produkty

Skutecznym sposobem na to, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szafy są dedykowane zapachy do szafy, dostępne w większości drogerii oraz sklepów z produktami dedykowanymi do domu. Można je nabyć w wielu formach oraz kompozycjach zapachowych, z czego największą popularnością cieszą się zapachy kwiatowe (np. lawendowe) oraz kompozycje owocowe. Produkty te dostępne są w papierowych saszetkach oraz materiałowych torebkach.

Brzydki zapach z szafy pozwolą zniwelować także dostępne na rynku dedykowane produkty. Jednym z nich jest neutralizator, którego podstawowym zadaniem jest wychwycenie oraz zneutralizowanie nieprzyjemnej woni na każdym etapie jej powstawania. Środek ten z pewnością spodoba się osobom, które nie przepadają za mocnymi i wyraźnymi środkami zapachowymi, które dają np. zapachy do szafy czy tradycyjne, domowe sposoby. Co ważne, neutralizatory oprócz pochłaniania nieprzyjemnych zapachów mają także inną ważną zaletę. Jest to niszczenie drobnoustrojów, takich jak grzyby, roztocza czy bakterie. Neutralizator ponadto nie dopuszcza do ich powrotu.