Jak nie dać się oszukać na fotowoltaikę?

W ostatnim czasie coraz więcej można usłyszeć na temat oszustw, których dopuszczają się firmy montujące instalacje fotowoltaiczne. Z tego też powodu osoby zainteresowane fotowoltaiką, odstępują od tego pomysłu, bojąc się ewentualnych, przykrych konsekwencji. Tymczasem istnieje kilka sposobów, dzięki którym można uniknąć współpracy z firmami – oszustami. Jak więc nie dać się oszukać?

Oszukany na fotowoltaikę

Skąd w ogóle bierze się fala oszustw na fotowoltaikę? Otóż w ostatnim czasie odnotowuje się bardzo duży popyt na usługi firm zajmujących się montażem paneli solarnych. Do tego stopnia, że chętni często muszą ustalać terminy realizacji inwestycji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. To zaś sprawia, że firmy, które nie do końca znają się na instalowaniu fotowoltaiki, próbują zapełnić lukę rynkową. Potencjalnym klientom wydaje się, że wreszcie znaleźli firmę, która dokończy inwestycję jeszcze w tym roku. Tymczasem szybko okazuje się, że współpraca z niepewnym wykonawcą może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Oliwy do ognia dolewa fakt, że rządzący planują zniesienie ulg, które można uzyskać, decydując się na fotowoltaikę. W związku z tym każdy, kto wcześniej rozważał  jej montaż, chce tego dokonać jak najszybciej. Z drugiej strony, trudno rozpoznać, która firma rzeczywiście jest uczciwa, a która nie. Fotowoltaikę można montować stosunkowo od niedawna, dlatego na próżno szukać firm, które będą miały w tym kilkunastoletnie doświadczenie.

Jak nie dać się oszukać?

Oszustw chce uniknąć każdy, szczególnie jeśli dotyczy to dużych inwestycji. Dlatego też warto wiedzieć, jak znaleźć solidną firmę. Nie zawsze ta, która oferuje szybkie wykonanie inwestycji, musi być nieuczciwa. Być może właśnie dobrej firmie, zatrudniającej specjalistów, zwolnił się termin. Wątpliwość powinna jednak wzbudzić sytuacja, w której fachowcy nie przychodzą na spotkanie w umówionym terminie. Zanim inwestor dokona niezbędnych zakupów, specjaliści powinni dokonać tak zwanego audytu energetycznego. Oferuje go obecnie większość przedsiębiorstw świadczących usługi z zakresu montażu fotowoltaiki. Jeśli pracownik firmy nie stawił się w umówionym czasie bez podania przyczyny, to znaczy, że dana firma jest po prostu nierzetelna . Każdy, kto chce uniknąć problemów, nie powinien współpracować z takimi przedsiębiorcami.

Wątpliwości może wzbudzić fakt, że pracownicy firmy odmawiają udzielania odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące samej instalacji. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy sami nie posiadają odpowiedniej wiedzy. Takim osobom lepiej nie powierzać montowania fotowoltaiki. Bardzo ważnym elementem jest również umowa. Jest ona przygotowywana oczywiście przez firmę, która ma podjąć się wszelkich, niezbędnych prac. Inwestor powinien mieć do niej wgląd przed podpisaniem. Może ona  zawierać zapisy, które uznawane są za niedozwolone. Niektóre umowy, choć sporządzone zgodnie z obowiązującym prawem, są dla inwestorów skrajnie niekorzystne. Jak je rozpoznać? Niestety, osoba nieposiadająca wiedzy z zakresu prawa, zwykle nie jest w stanie sama przeanalizować umowy. Dlatego też warto zgłosić się z nią do prawnika, który specjalizuje się właśnie w sporządzaniu i sprawdzaniu różnego typu umów.

Wybierz mądrze

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że wybór właściwego wykonawcy fotowoltaiki pozwala uniknąć bardzo wielu problemów. Tymczasem oszustów fotowoltaicznych nie brakuje. Jak nie dać się oszukać? Otóż najprościej jest skorzystać z pomocy specjalistów już na wczesnym etapie inwestycji, czyli jeszcze przed podpisaniem umowy. W tym celu warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej https://programochronyprosumenta.pl/. Proponują oni pomoc zarówno tym, którzy dopiero myślą o zainstalowaniu fotowoltaiki, jak i tym, którzy nie są zadowoleni ze współpracy z obecnym wykonawcą. Jeśli więc rozważasz zainstalowanie paneli słonecznych, nie obawiaj się nierzetelnych firm. Jeżeli zaś masz jakiekolwiek wątpliwości, co do jakości wykonanych przez ekipę prac, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami, którzy z pewnością Ci pomogą!