Czy można postawić garaż bez pozwolenia?

Ogrom osób mieszkających w domu – nieważne, czy jest nim budynek wolnostojący, bliźniak czy szeregowiec – nie wyobraża sobie nie mieć dostępu do garażu. Dzięki niemu istnieje możliwość schowania sporej liczby różnorodnych rzeczy, które byłyby nieporęczne w przypadku trzymania ich w przestrzeni mieszkalnej. W garażu zazwyczaj znajdują się narzędzia, nieużywane na co dzień urządzenia, ozdoby świąteczne, rowery oraz inne pojazdy, a także meble ogrodowe wymagające magazynowania w trakcie sezonu jesienno-zimowego.

Spora grupa ludzi widzi w tej niepozornej przestrzeni ogrom możliwości. Dlatego, gdy takiego obiektu brak na posesji, warto zadbać o jego zbudowanie, aby zapewnić sobie dodatkowe miejsce do przechowywania różnych sprzętów. Jednak postawienie garażu często wiąże się z różnorodnymi obawami o to, że czeka nas masa papierkowej roboty oraz załatwiania formalności, aby móc cieszyć się takim obiektem. Na szczęście istnieje możliwość cieszenia się garażem bez konieczności wkładania ogromu wysiłku w tym zakresie. Wystarczy jedynie postarać się o spełnienie kilku wymogów.

Czy można postawić garaż bez pozwolenia?

W przypadku chęci postawienia garażu niewymagającego pozwolenia istnieje taka możliwość. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zgłosić takie plany w urzędzie gminy właściwym dla lokalizacji posesji. Zazwyczaj należy to zrobić minimum 30 dni od terminu rozpoczęcia prac. Tę konkretną datę, która oznacza początek inwestycji, również ustala urzędnik.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jasno wskazuje, że garaż stawiany bez jakiegokolwiek pozwolenia musi spełnić cztery warunki. Pierwszy warunek obejmuje określony metraż, który nie ma prawa przekroczyć 35 m². Co istotne, mierzy się w ty, celu powierzchnię zabudowy, a nie użytkową. Drugi warunek mówi o tym, że na posesji można posiadać maksymalnie 2 takie garaże na każde 500 m². Trzeci warunek dotyczy odległości budynku od granic działki. Jeśli obiekt jest w jej stronę zwrócony oknami lub bramą garażową (Warszawa), to powinniśmy pozostawić 4 m. Natomiast, gdy na granicę wychodzi pusta ściana, wystarczą 3 m.

Garaż bez pozwolenia a brama garażowa – Warszawa

Sporo osób po postanowieniu o budowie garażu niewymagającego pozwolenia zastanawia się, czy cokolwiek poza jego wymiarami oraz liczbą pięter wymaga doprecyzowania. Wśród tych aspektów często wymienia się między innymi materiał, z którego ma powstać obiekt czy rodzaj bramy garażowej. W Warszawie, Poznaniu oraz jakimkolwiek innym mieście na szczęście obowiązują te same przepisy. Dlatego wystarczy zapoznać się z ogólnymi zapisami dotyczącymi tego typu budowli, aby postawić garaż zgodnie z prawem.

Co istotne, w przypadku bramy garażowej w Warszawie bądź gdziekolwiek indziej ten element powinien cechować się szerokością wynosząca przynajmniej 2,3 m. Natomiast wysokość powinna mierzyć minimum 2,2 m. W kwestii pozostałych aspektów jak materiał czy rodzaj samej bramy garażowej z Warszawy rozporządzenie pozostawia dowolność inwestorowi.