Co to jest termoformowanie?

Co to jest termoformowanie? Jest to nic innego, jak proces podgrzewania arkusza termoplastycznego do temperatury mięknienia. Podczas niego arkusz jest rozciągany na jednostronnej formie, a następnie manipulowany. Przekształca się on w konkretny kształt. Najczęstszymi metodami dostosowania arkusza do jego ostatecznego kształtu są formowanie próżniowe, formowanie ciśnieniowe i formowanie mechaniczne. Termoformowanie ma niezliczoną ilość zastosowań i może być wykorzystywane w wielu różnych celach. Poniżej znajdziesz kilka cennych informacji odnośnie tego procesu. Dowiesz się także, jakie są korzyści płynące ze stosowanie tej techniki.

Najistotniejsze informacje dotyczące termoformatowania?

1. Termoformowanie to ogólny termin odnoszący się do procesu przekształcania plastikowego arkusza w trójwymiarowy kształt za pomocą ciepła, próżni i ciśnienia.

2. Formowanie próżniowe to specyficzny proces, który obejmuje formowanie części poprzez ogrzewanie i rozciąganie tworzywa sztucznego w formie za pomocą próżni. Zwykle forma jest otwarta, a siła potrzebna do formowania arkusza jest ograniczona.

3. Formowanie ciśnieniowe to złożony proces, który dodaje skrzynkę ciśnieniową do pakietu narzędzi. Wykorzystuje zarówno podciśnienie, jak i nadciśnienie powietrza. Proces ten generuje nawet trzy do czterech razy większe ciśnienie formowania niż formowanie próżniowe. Dzięki temu drobne szczegóły, takie jak tekstury powierzchni, można formować na formie bez ponoszenia nadmiernych dodatkowych kosztów.

4. Formowanie podwójnego arkusza jak sugeruje termin, oznacza, iż istnieją dwie formy dotyczące tego procesu: jedna na górze i jedna na dole. Dlatego dwa arkusze plastiku muszą być jednocześnie podgrzewane i formowane. Stopione złącze musi być umieszczone na obwodzie formy, podczas gdy ciśnienie powietrza jest wtryskiwane pomiędzy arkusze. Ten proces jest idealny do formowania pustych części, które wymagają wyraźnego górnego i dolnego kształtu.

Jakiego sprzętu używa się do termoformowania plastiku?

Do wykonania prawidłowego procesu termoformowania potrzebnych będzie kilka specjalnych oraz profesjonalnych urządzeń. Proces wymaga niczego innego niż formowania ciśnieniowego lub formowania próżniowego. Potrzebny jest także czterostanowiskowy transformator obrotowy. Druga operacja procesu wymaga zrobotyzowanych routerów CNC. Standardowe łożysko dla tego elementu wyposażenia nie jest aż tak duże, jak mogłoby się to wydawać. Cały proces wymaga form maszynowych z aluminium, form odlewanych z aluminium, form kompozytowych lub tymczasowych.

Jakie są zalety termoformowania plastiku?

Termoformowanie ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to proces korzystny w porównaniu z innymi rodzajami formowania. Poniżej znajdują się najważniejsze spośród wszystkich korzyści płynących z operacji, takiej jak termoformatowanie.

  • Możliwość wykonania pewnej ilości gotowych części z tego samego materiału.
  • Proces pozwala na wykrycie ewentualnych problemów z projektem i dopasowaniem, zanim będzie za późno na jego korektę.
  • Oszczędność sporej ilości czasu oraz pieniędzy.
  • Gwarancja korzyści podczas używania wielu dużych części.
  • Olbrzymia swoboda, jeśli chodzi o projektowanie.

Najważniejsze produkty końcowe – tworzywa termoplastyczne

Zasadniczo tworzywa termoplastyczne to produkty końcowe powstające w procesie termoformowania. Główną zaletą tworzyw termoplastycznych jest ich tolerancja na wielokrotną aktywację. Dzięki temu można je wielokrotnie podgrzewać i zmieniać kształt. Ta cecha sprawia również, że tworzywa termoplastyczne nadają się do recyklingu. Ponadto, ze względu na zastosowaną chemię, materiały termoplastyczne wykazują te same właściwości co guma i mogą mieć taką samą wytrzymałość jak aluminium. Tolerancja temperaturowa materiałów termoplastycznych jest różna. Większość tworzyw termoplastycznych działa dobrze jako izolacja elektryczna i termiczna. Mogą również przewodzić elektryczność, jeśli doda się do ich składu metal lub węgiel.