Skuteczna modernizacja oświetlenia w przestrzeni biurowej

Światło jest niezwykle istotną kwestią w każdej przestrzeni roboczej. W dużych halach produkcyjnych panują nawet odpowiednie przepisy regulujące to zagadnienie. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o przestrzeniach biurowych. Tam temat bardzo często traktowany jest po macoszemu – to duży błąd, który ma bardzo negatywny wpływ na naszych pracowników. A przecież istnieją odpowiednie wytyczne i rozwiązania, które można zastosować.

Komfort świetlny w biurze – jak tanio go zapewnić? Oświetlenie biurowe LED, czy lampy?

Światło w biurze zapewniają przeważnie duże lampy sufitowe. To rozwiązanie jest jednak domeną przeszłości. Kojarzy się ono z biurami z lat osiemdziesiątych, które niewiele mają wspólnego z dzisiejszymi trendami. A trendy są takie, że pracodawcy starają się zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki do funkcjonowania. Co więcej, branża oświetleniowa staje na wysokości zadania i stara się zapewnić rozwiązania dla każdego. Nie jest to jednak celowanie na oślep – istnieją odpowiednie zasady projektowania oświetlenia w przestrzeni biurowej. Więcej o tym w kolejnych akapitach, tymczasem przyjrzyjmy się kwestii wad starych lamp, w zestawieniu z oświetleniem typu LED.

Wady przestarzałego oświetlenia – oświetlenie biurowe LED to ograniczenie kosztów

Starsze rozwiązania są bardzo energochłonne. Powstawały one w czasach, kiedy panowały inne obostrzenia i wytyczne co do produkcji żarówek. Dziś Unia Europejska reguluje takie kwestie i często nie jesteśmy w stanie nabyć starych, energożernych elementów oświetlenia. Oświetlenie biurowe w dwudziestym pierwszym wieku stawia więc na LED, czyli diody elektroluminescencyjne. Charakteryzują się one wysoką trwałością – rzadko kiedy się psują, dużą wartością luminacji – emitowane przez nie światło jest bardzo jasne, są niskoenergetyczne – pozwalają zaoszczędzić na rachunku za prąd, są niewielkie – możemy w bardzo ciekawy sposób zaaranżować je do dużych i małych pomieszczeń, a także nie wymagają wysokiego napięcia zasilającego – słaba sieć elektryczna nie będzie już problemem. Jak widać, takie rozwiązanie ma same zalety. Jeśli więc podejmiemy się projektowania oświetlenia na postawie lamp LED – warto zastanowić się, jakie są co do tego wytyczne.

Wytyczne co do oświetlenia w biurze – standardy EU

Istnieją odpowiednie wytyczne co do tego, jak powinno wyglądać oświetlenie biura. Znajdziemy je w rozporządzeniu EN 12464-1. Określa ono współczynnik rozkładu iluminacji, natężenia oświetlenia, kierunkowości światła, migotania, oddawania barw, postrzegania barw, specyfikację kontrastu i kontroli olśnienia. Znajdziemy tam też wytyczne co do oświetlenia elektrycznego uzupełniającego oświetlenie dzienne. Każdy, kto myśli o prowadzeniu działalności na europejskim poziomie, musi brać pod uwagę te wytyczne. Istnieją one w konkretnym celu – mają one zapewnić najkorzystniejsze warunki świetlne do pracy. Nasi pracownicy z pewnością będą zadowoleni z zaadoptowaniu tych rozwiązań, szczególnie jeśli odpowiadać za nie będzie wydajne oświetlenie biurowe LED.

Reasumując – skuteczna modernizacja oświetlenia w biurze to układ win-win

Wprowadzenie nowych rozwiązań i spełnianie norm europejskich jest bardzo korzystne dla każdego. Po pierwsze dla nas – ze względu na obniżone koszty, poprawioną wydajność pracowników – co wiąże się z lepszymi wynikami finansowymi, nareszcie zaczniemy także tworzyć firmę o wysokim standardzie – poprawimy tym samym nasz wizerunek. Po drugie, jest to korzystne dla naszych pracowników. Modernizacja oświetlenia biurowego sprzyja ich komfortowi pracy. Znacznie wygodniej, bezpieczniej i lżej pracować im się będzie w nowoczesnym biurze z najlepszymi rozwiązaniami. Ale jest też trzecia strona medalu – ekologia. Stosowanie paneli LED jest znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Stare lampy zużywają więcej prądu – prąd w Polsce pochodzi przeważnie z paliw kopalnych. Są one bardzo nieszkodliwe dla środowiska, im mniej energii zużyjemy, tym lepiej wyglądać będzie nasza planeta w przyszłości – nie bagatelizujmy tego.

Na rynku istnieją firmy, które oferują audyt oświetlenia – zachęcamy do skorzystania z oferty i dobrania odpowiedniego światła!