Rzeczoznawca majątkowy – kim jest?

Rzeczoznawca należy do specjalistów, których nazwa specjalizacji jest chroniona prawnie. Jest to związane z ważnym charakterem ich pracy, ponieważ często opinia takiego eksperta stanowi dowód w sądzie lub przed innymi organami. Często pomoc rzeczoznawcy jest też potrzebna w sprawach bardziej prywatnych, kiedy potrzebujemy poznać wartość nieruchomości. Czym dokładnie zajmuje się taki człowiek i kiedy warto się do niego zgłosić?

Rzeczoznawca majątkowy Zielona Góra – kim jest rzeczoznawca?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, którego głównym zadaniem jest odpowiednia wycena nieruchomości. Sprawa może się wydawać nieskomplikowana, jednak wbrew pozorom nie wystarczy być obeznanym w sytuacji rynkowej, by skutecznie wyceniać nieruchomości. Trzeba znać liczne przepisy prawa, a ponadto ukończyć studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości – w przeciwnym wypadku może nie otrzymać wpisu do rejestru, a więc od strony prawa dana osoba nie będzie mogła określać się mianem rzeczoznawcy majątkowego.

Warto pamiętać, że co prawda rzeczoznawca majątkowy przede wszystkim opiniuje wartość nieruchomości, jednak w wielu przypadkach określa wartość maszyn czy urządzeń trwale związanych z daną nieruchomością. To często nie tylko skomplikowane, ale jednocześnie bardzo odpowiedzialne.

Rzeczoznawca majątkowy Zielona Góra – w jakich sprawach pomaga?

Rzeczoznawca majątkowy musi znać różne dziedziny prawa oraz zasady rządzących państwowymi organizacjami. Przede wszystkim może pomagać w przypadku nabycia oraz zbycia nieruchomości, ale też oddania jej w użytkowania wieczyste, na najem. Dochodzi do tego też np. sprawa o zniesienie współwłasności czy podział majątku, kiedy dwie strony potrzebują równego podziału. Podobnie w przypadku spraw spadkowych – przed podziałem trzeba znać wartość nieruchomości. W czym jeszcze może pomóc dobry rzeczoznawca? To między innymi sprawy związane z postępowaniami podatkowymi, amortyzacją środków trwałych, uzyskiwaniem odszkodowań czy wyceną nieruchomości, która ma stanowić dla banku zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Podstawą prawną jest tutaj ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku.

Rzeczoznawca majątkowy to ekspert, którego rola jest nieoceniona w przypadku wielu zróżnicowanych spraw, a jako że ich charakter często wymaga ingerencji sądu, wyłącznie prawdziwi specjaliści są dopuszczeni do wykonywania tego zawodu. Szukając dobrego rzeczoznawcy majątkowego w Zielonej Górze warto kierować się podmiotami doświadczonymi. Dzięki temu można mieć pewność, że rzeczoznawca na przestrzeni lat wycenił wiele nieruchomości i dalej jest doceniany przez swoich klientów. Warto skontaktować się z rzeczoznawcą przed zakupem lub sprzedażą nieruchomości, ponieważ transakcja na pewno będzie dotyczyła dużej kwoty, a poznanie realnej kwoty danego obiektu nieraz umożliwia stworzenie atrakcyjniejszej oferty, a przede wszystkim zgodnej z sytuacją panującą obecnie na rynku.