Muszki owocówki – jak się pozbyć?

Muszki owocówki to niewielkie, ale wyjątkowo irytujące stworzenia. Namnażają się w niekontrolowany sposób i utrudniają czerpanie przyjemności z konsumpcji owoców czy słodkich napoi. Na szczęście, istnieją skuteczne metody, dzięki którym możesz pozbyć się muszek owocówek. Jak się okazuje, specjalistyczne preparaty zwalczające te insekty wcale nie są jedynym sposobem walki.

Profilaktyka to podstawa

Jeżeli Twój dom opanowały muszki owocówki, jak się pozbyć tych insektów raz na zawsze? Zapewne nie raz zadawałeś sobie to pytanie, zwłaszcza w okresie letnim. Powinieneś przyjrzeć się nie tylko metodom zwalczania muszek, ale również działaniom profilaktycznym. Najważniejsze jest bowiem to, aby nie dopuścić do niekontrolowanego mnożenia się owadów.

Staraj się regularnie wyrzucać śmieci i zawsze szczelnie zawiązywać worek z nimi. Na bieżąco usuwaj zepsute owoce oraz warzywa, które wyjątkowo silnie przyciągają muszki. Dzbanki z kompotami lub sokami przykrywaj talerzykiem, aby insekty nie dostały się do wnętrza naczyń.

Należy troszczyć się również o czystość w domu. Systematycznie przecieraj blaty szafek oraz stoły, ponieważ wszelkie pozostałości lepkich substancji przyciągną muszki owocówki, a także muchy domowe. Te owady przenoszą mnóstwo potencjalnie niebezpiecznych zarazków, dlatego lepiej nie dopuszczać do ich obecności w swoim domu.

Jak pozbyć się muszki owocówki przy pomocy środków chemicznych?

Bardzo prawdopodobne jest to, że zastanawiasz się nad tym, jak pozbyć się muszki owocówki przy pomocy środków chemicznych. Okazuje się, że możesz wykorzystać do tego celu specjalny preparat, dostępny w wielu sklepach ogrodniczych.

Spray na muszki owocówki bazuje zazwyczaj na takich substancjach aktywnych jak tetrametryna, cypermetryna czy geraniol. W sposób niezwykle skuteczny zwalczają one muszki owocówki, a także wiele innych insektów. Spraye są wygodne w użyciu i pozwalają na bardzo szybkie pozbycie się problemu.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie preparaty zawierają substancje, z którymi kontakt może okazać się groźny dla człowieka. Środki chemiczne nie mogą zatem znajdować się z zasięgu dzieci. Poza tym trzeba dbać o to, aby używać ich zgodnie z zaleceniami producenta.

Muszki owocówki – jak się pozbyć? Ocet jabłkowy

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak się pozbyć muszki owocówki z domu, powinieneś skorzystać także z domowych metod. Są one godne polecenia przede wszystkim dla osób, które cenią sobie rozwiązania ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.

Specyfikiem, który możemy wykorzystać, jest na pewno ocet jabłkowy – zarówno samodzielnie przygotowany produkt, jak i ten ze sklepu. Niewielką ilość płynu należy wlać do szklanki lub kubka. Następnie naczynie trzeba przykryć cienką warstwą folii i zabezpieczyć przy pomocy gumki recepturki. Niezbędne jest zrobienie kilku niewielkich dziurek, aby muszki mogły dostać się do szklanki wypełnionej octem. Owadom będzie bardzo ciężko wydostać się z takiej pułapki, dlatego warto ustawić je w kilku miejscach w swoim domu.

Jakie jeszcze domowe sposoby są godne uwagi?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak się pozbyć muszki owocówki, wypróbuj także inne domowe sposoby zwalczania tych insektów. Wykorzystaj na przykład to, że przyciąga je zapach piwa oraz wina. Wystarczy pozostawić na stole butelkę z otwartym alkoholem na noc, aby zmniejszyć populację muszek owocówek żerujących w naszym domu lub mieszkaniu. Zarówno piwo, jak i wino zwabi owady, ale wąska szyjka butelki nie pozwoli im wydostać się na zewnątrz.

Kolejna metoda walki z tymi owadami zakłada wykorzystanie świecy. Wystarczy umieścić niewielki podgrzewacz w misce wypełnionej wodą. Następnie należy postawić ją w pomieszczeniu, w którym znajduje się najwięcej muszek. Płomień świecy przyciągnie owady, ale szybko utopią się one w wodzie. Trzeba jednak uważać na to, aby nie pozostawiać takiej domowej pułapki bez nadzoru. Jest to szczególnie istotne, jeżeli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznego w skutkach pożaru.