Jakie środki czystości do czarnej armatury wybrać?
Przez lata w domach można było spotkać przede wszystkim srebrną armaturę. Wyglądała elegancko, pasowała praktycznie do każdego wystroju. Jednak obecnie pojawia się coraz więcej barwnych rozwiązań. W tej kwestii prym wiedzie czarny kolor. Jakie środki czystości do czarnej armatury wybrać?
Praktyczne porady dotyczące czyszczenia czarnych baterii
Jak w przypadku zwykłego kranu, tak i w kwestii czarnego elementu trzeba dbać o regularne mycie i konserwację. Tylko wtedy korzystanie z niego będzie przyjemne, a my nie będziemy musieli mierzyć się z gorszymi zabrudzeniami po dłuższym czasie. Zanim jednak przejdziemy do tego, czym czyścić czarną armaturę i jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzą, warto skupić się na innych praktycznych poradach.
Regularność stanowi klucz do zachowania czystości. Czarną armaturę należy myć przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej 2-3 razy. Dzięki systematycznemu czyszczeniu zapewnimy sobie lepszą prezencję kranu. Nie zajmuje to wiele czasu, więc mycie można wykonać nawet podczas innych czynności w łazience. Dzięki temu na powierzchni nie będą się gromadzić bakterie, osad z mydła czy kamień. C o z kolei nie wpłynie na pogorszenie stanu kranu.
Nigdy też nie używamy do czyszczenia ostrych czyścików. Chociaż sam kran może być wykonany z solidnych materiałów, to jego powłoka często okazuje się dosyć delikatna. Najlepiej do przecierania tego typu powierzchni nadaje się delikatna szmatka z mikrofibry, którą dobrze jest stosować przy każdego rodzaju armaturze.
Jakie środki do czyszczenia czarnej armatury?
Na początek przejrzyjmy środki do czyszczenia czarnej armatury, które możemy bez większego problemu kupić w sklepie https://ccf1.pl/. Warto stawiać na te niezawierające silnych składników myjących i ściernych. Tak samo jak w przypadku ostrych czyścików, takie preparaty mogą jedynie uszkodzić delikatną powierzchnię armatury i narazić na wystąpienie niepotrzebnych skaz na powierzchni. Warto więc czytać etykiety oraz skład. Jeśli znajdziemy w nim kwas lub chlor, odłóżmy taki preparat do czyszczenia czarnej armatury na półkę. Zamiast pomóc, mogą jedynie uszkodzić poszczególne elementy. Zatem co lepiej wybierać?
Dobrze sprawdzają się różnego typu delikatne mleczka do czyszczenia i płyny. Jednak przy regularnym myciu można skorzystać nawet z miękkiej szmatki oraz wody. Dzięki temu także zauważymy efekt.
Jeśli jednak zależy nam na specjalnych preparatach, szukajmy takich, które tworzą na kranie powłokę hydrofobową. To sprawi, że woda nie będzie zatrzymywać się na armaturze i ograniczy powstawanie osadu.
Domowe środki do czyszczenia czarnej armatury
Zanim jednak pojawiły się specjalistyczne środki do mycia kranów, korzystano z domowych sposobów, które są niemniej skuteczne. A jakie środki do czyszczenia czarnej armatury możemy znaleźć we własnym domu? Na pewno o wiele mniej szkodliwe. Poza tym nie potrzebujemy do nich dokupować żadnych specjalnych składników. Większość – jeśli nie wszystkie – mamy bowiem w domu.
Oto możliwe receptury:
- płyn do mycia naczyń – mieszamy go z wodą w proporcji 1:1. Moczymy w tym szmatkę oraz czyścimy armaturę zarówno w kuchni, jak i łazience. Konieczne jest jednak otarcie kranu na sucho;
- ocet – mieszamy go w proporcji 1:1 z wodą. Taka mieszanka sprawdza się idealnie, gdy mierzymy się z gorszymy zabrudzeniami, kamieniem czy osadem. Najlepiej wykorzystać tutaj szmatkę, a w razie potrzeby waciki lub nawet patyczki do uszu. Pomoże nam to dotrzeć do każdego zakamarka.
Co ważne, sam ocet jest szkodliwy i może uszkodzić armaturę. Dlatego należy wymieszać go z wodą.
Podsumowanie
W kwestii tego, jakie środki czystości do czarnej armatury wybrać, możemy decydować spośród domowych i sklepowych rozwiązań. Najważniejsze jest jedynie to, by korzystać z delikatnych produktów, które nie uszkodzą armatury, a jednocześnie pomogą pozbyć się zabrudzeń.
Warto wybierać takie środki do czyszczenia czarnej armatury, które są dla nas najwygodniejsze. Nie stosujemy nigdy żadnych ostrych czyścików, gdyż może to doprowadzić do zarysowania, a nawet poważniejszego uszkodzenia armatury.