Jaki alkomat kupić?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest zakazane i może przyczynić się do wielu problemów natury prawnej i finansowej. Spowodowanie pod wpływem alkoholu wypadku czy nawet najdrobniejszej stłuczki, może te kłopoty jeszcze zwiększyć, a nawet doprowadzić nas za kraty więzienia, rozsądnie jest więc pod wpływem alkoholu za kierownicę nie wsiadać. Niestety nie każdy wie, że nawet wiele godzin po spożyciu, jego poziom we krwi może być zbyt duży, by móc prowadzić pojazd. Kierowca może czuć się dobrze i wręcz nie wiedzieć, że w jego krwi jest jeszcze wysoki poziom alkoholu. Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze można bezpłatnie zbadać poziom alkoholu na najbliższym posterunku Policji, rzecz jasna idąc tam pieszo, a nie jadąc pojazdem. Można też kupić alkomat do użytku prywatnego. Jaki alkomat kupić? 

Wybór alkomatu do użytku prywatnego 

W wielu sklepach, a także w Internecie można znaleźć różne alkomaty do użytku prywatnego. Rozważając wybór, z pewnością pierwsze co nas zaskoczy to różne ceny takich urządzeń. Najtańsze to koszt kilkunastu, kilkudziesięciu złotych. Cena najdroższych sięga tysiąca złotych. Można też nierzadko kupić alkomaty przypominające gadżety reklamowe. Zdarzało się, że producenci alkoholi oferowali klientom takie alkomaty w ramach promocji. Jaki alkomat wybrać? 

Wbrew pozorom, alkomat, który ma dokładnie badać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu to urządzenie bardzo skomplikowane technicznie. Z całą pewnością więc nie warto decydować się na alkomaty najtańsze. Jak mówią specjaliści, takie alkomaty mogą pokazać poziom alkoholu we krwi, ale margines błędu jest na tyle duży, że sugerowanie się ich wskazaniami jest po prostu bardzo ryzykowne. Kierowca świadom swojego dobrego stanu i uspokojony wskazaniem takiego alkomatu, może niemile się zaskoczyć w trakcie kontroli policyjnej i badaniu trzeźwości profesjonalnym alkomatem, gdy okaże się, że poziom alkoholu w wydychanym powietrzu jednak jest zbyt wysoki, co zakończy się utratą prawa jazdy i koniecznością stanięcia przed sądem. Dobry alkomat to alkomat, którego cena zaczyna się od kilkuset złotych. To duży wydatek, jednak warto pamiętać, że jeszcze większym wydatkiem i ryzykiem jest jazda pod wpływem alkoholu. Wydając kilkaset złotych na alkomat do użytku prywatnego, kupując urządzenie dobrej jakości, można mieć pewność dokładności jego wskazań. Odpowiadając sobie na pytanie: alkomat jak wybrać, trzeba powiedzieć wprost. Najbardziej profesjonalny, z możliwością kalibracji. 

Kalibracja alkomatu

Kalibracja alkomatu to skomplikowana czynność, wymagająca wiedzy i posiadania specjalistycznego sprzętu. Nie da się jej przeprowadzić we własnym zakresie, w warunkach domowych. Tylko kalibracja jednak może dać pewność dokładności wskazań alkomatu. Co jednak istotne, kalibracja nie musi doprowadzić do idealnych wskazań alkomatu. W wielu alkomatach już w instrukcji jest określony margines błędu urządzenia. Po kalibracji będzie taki sam, więc widząc wskazanie alkomatu, margines błędu trzeba brać pod uwagę.

Bardzo ważne jest to, by kalibrację przeprowadzać co określony czas. Użytkowanie alkomatu, wpływ warunków atmosferycznych, wszystko może zakłócić jego prawidłowe działanie. Powtarzanie kalibracji alkomatu jest więc niezmiernie ważne. W wielu miastach są miejsca, gdzie za nieduże pieniądze można skalibrować alkomat. Kalibrację można także zlecić przez Internet, odsyłając alkomat do firmy, która się tym zajmuje. Szybko otrzymamy go z powrotem, będzie właściwie skalibrowany. 

Podsumowując

Do zakupu alkomatu należy przywiązać wiele uwagi. Istnieje opinia, mówiąca, że zakup byle jakiego alkomatu nie ma sensu, lepiej już nie posiadać żadnego, bowiem błędne wskazania urządzenia mogą uśpić czujność. Na zakup alkomatu należy przeznaczyć co najmniej kilkaset złotych i wybierać spośród alkomatów w tych widełkach cenowych. Po zakupie urządzenie należy skalibrować i powtarzać tę czynność co najmniej raz w roku. Tylko wtedy można mieć pewność dokładności wskazań urządzenia i pewność, że jesteśmy trzeźwi i możemy prowadzić pojazd.