rolety

Jak zamontować rolety dzień noc?

Nowoczesne wnętrza wymagają pięknych i praktycznych dodatków. Jednym z podstawowych elementów wykończeniowych są rolety, firanki oraz zasłony na okna. Wiele osób woli jednak pierwszą opcję z podwójną funkcją, czyli tzw. modele dzień-noc. Są estetyczne i pozwalają w prosty sposób zaciemnić lub rozjaśnić mieszkanie. Plusem takich przesłon okiennych jest ich uniwersalny charakter. Zamiast wieszać karnisze nad oknami, znacznie łatwiej jest zastosować rolety.

Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować rolety dzień-noc, powinieneś wiedzieć, że to prosta czynność. Co więcej, jest na tyle nieskomplikowana, że nie wymaga fachowej wiedzy ani dodatkowych umiejętności.

Akcesoria do rolet dzień-noc pomagają w prosty sposób przymocować je do framugi okiennej. Nie musisz martwić się o specjalistyczny sprzęt ani tym bardziej wzywać fachowca. W odróżnieniu od karniszy i szyn przeznaczonych do zasłon oraz firanek, akcesoria do rolet dzień-noc są znacznie tańsze i każdy z łatwością sobie z nimi poradzi.

Porady dla tych, którzy zastanawiają się, jak zamontować rolety dzień i noc

Już podczas zakupu rolet dokonujemy wyboru dotyczącego sposobu montażu. Istnieją dwa zasadnicze sposoby na ich zamocowanie. Jednym z nich jest przypięcie górnej listwy do górnej części okna. W tym przypadku konieczne będą akcesoria do rolet dzień-noc w postaci specjalnych, plastikowych haczyków. Zwykle znajdują się w zestawie. Zdarza się jednak, że się zagubią. Wówczas warto zadać sobie pytanie, jak zamontować rolety okienne dzień-noc bez tego typu części. Można do tego celu użyć prowadnic doklejanych po obu stronach szyby, przy zewnętrznym styku z framugą. Ta czynność również jest prosta, o ile pamiętamy o podstawowych zaleceniach producenta zawartych w instrukcji.

Jak zamontować rolety dzień-noc z prowadnicą?

Prowadnica, czyli samoprzylepny element doczepiany do szyby sprawia, że roleta dobrze się rozciąga. Dzięki niemu materiał nie przemieszcza się np. w czasie otwierania i zamykania skrzydeł okiennych.  Zwłaszcza podczas wietrznych dni prowadnice zdają egzamin.  Zatem jak zamontować rolety dzień i noc z użyciem prowadnic?

Liczą się precyzja i dobre przygotowanie. Prowadnice wykonywane na zamówienie są gotowe do przyklejenia. Jeśli jednak rolety mają uniwersalny wymiar oraz pochodzą np. z marketu, wówczas listwy do montażu wymagać będą przycięcia. Trzeba zawsze dobrze zmierzyć długość szyby. Prowadnica musi idealnie przylegać do płaskiej powierzchni. Najlepszy moment na montaż rolet to ciepłe, letnie i wiosenne, bezdeszczowe dni.

Zawsze przed montażem należy sprawdzić, czy szyba jest sucha, gdyż nawet najmniejsza ilość wilgoci może osłabić działanie kleju. Inna zasada mówi o tym, że prowadnice są niezbędne przy dużych oknach z funkcja uchylną. Bez nich tkanina nie przylgnie dobrze do szyby i trudniej będzie ją zwijać.

Gdzie kupić akcesoria do rolet dzień-noc?

Popularne rolety dzień-noc są trwałe i rzadko się psują. Jednak z czasem oraz w wyniku intensywnej eksploatacji każdy element może ulec naturalnemu zużyciu. Natomiast, jeśli pamiętamy, jak zamontować rolety dzień-noc, z łatwością poradzimy sobie z podstawową wymianą elementów.

Najczęściej poszukiwane przez klientów są następujące akcesoria do rolet dzień-noc:

  • haczyki montowane przy górnej listwie,
  • samoprzylepne prowadnice,
  • plastikowy łańcuch do zwijania i rozwijania.

Można je zamówić w dowolnym sklepie internetowym sprzedającym rolety. Proste elementy zamienne są też często dostępne w marketach budowlanych i salonach wyposażenia wnętrz.

Powtórny montaż rolet po czyszczeniu: zalecenia

Kolejnym momentem, gdy warto zadać sobie pytanie, jak zamontować rolety okienne dzień-noc, jest ich konserwacja. Choć tkaniny są trwałe i wyróżniają się odpornością na kurz czy wilgoć, to jednak po latach użytkowania warto je zdjąć z okna, przeczyścić wilgotną szmatką (ewentualnie gąbką), a następnie przymocować.

W czasie zdejmowania i zakładania różne elementy mogą wyglądać na zużyte. Jeśli akcesoria do rolet dzień-noc wymagają wymiany, są brudne czy popękane, to lepiej niewielkim kosztem wymienić je na nowe. Wówczas będziemy mieli pewność, że przez następne lata rolety będą sprawne i estetyczne.