Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Głównie ze względu na rosnące ceny prądu wiele osób decyduję się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Największą popularnością cieszy się instalacja fotowoltaiczna, która służy do pozyskiwania energii ze słońca. Jej właściciele przyczyniają się również do ochrony środowiska naturalnego.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest cena fotowoltaiki. Instalacja fotowoltaiczna to wydatek jednorazowy, ale dość spory, ponieważ trzeba liczyć się z ceną w przedziale od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W cenę fotowoltaiki wliczone są:

  • panele słoneczne,
  • falownik,
  • dostawa oraz montaż,
  • wykonanie pomiarów,
  • oraz podatek VAT (8%).

Żeby wyliczyć wszystkie wydatki, należy dokładnie obliczyć możliwości takiej instalacji oraz potrzeby właściciela nieruchomości. W ten sposób można będzie ustalić faktyczny koszt pełnego montażu fotowoltaiki w konkretnym budynku.

Duże znaczenie ma miejsce, w którym zostanie zainstalowany system paneli oraz moc instalacji. Dlatego należy dokładnie określić, jakie moduły zostaną zastosowane oraz ile ich będzie.

Jakie są zyski i koszty użytkowe instalacji fotowoltaicznej?

Koszt związany z instalacją fotowoltaiki nie jest ostateczny, ponieważ należy doliczyć również przeglądy i mycie paneli. W sumie więc trzeba doliczyć kilkaset złotych rocznie. Możesz zdecydować się także na zakup dodatkowego płatnego ubezpieczenia, by na wypadek jakichkolwiek uszkodzeń móc liczyć na darmową wymianę paneli czy innych elementów.

Bardzo duże znaczenie ma także automatyczne przesyłanie niewykorzystanej energii do sieci, dzięki czemu później możesz odebrać nawet 80% prądu za darmo.

Czy panele słoneczne są opłacalne? Jeśli je posiadasz, otrzymujesz bezpłatną energię do ogrzewania domu oraz bieżącej wody, a nawet ładowania samochodu elektrycznego. Nie musisz więc przejmować się coraz większymi podwyżkami prądu, a miesięczne rachunki będą bardzo niskie. Dobrze, jeśli zapoznasz się z programem oferującym dopłaty do zakupu systemu fotowoltaicznego, dzięki czemu koszty inwestycji zostają zredukowane.

Ile wynosi ulga na fotowoltaikę?

Jeżeli jesteś inwestorem decydującym się na zakup fotowoltaiki, możesz skorzystać z programu „Mój Prąd”, który jest rozszerzeniem programu „Czyste Powietrze”. W ten sposób jako właściciel instalacji fotowoltaicznej możesz liczyć na obniżkę kosztów o nawet 5000 zł.

Żeby skorzystać z takiego programu, musisz kupić i zamontować panele słoneczne, zainstalować licznik dwukierunkowy oraz podpisać umowę z dostawcą energii. Następnie złóż wniosek o udział w programie i czekaj na jego przyjęcie.

Cena instalacji fotowoltaicznej może zostać również obniżona przez ulgę termomodernizacyjną. W ten sposób jako inwestor otrzymasz nawet 53 000 zł na wszystkie przeprowadzone wydatki.

Jeśli chcesz otrzymać taką ulgę, to musisz zakupić niezbędne produkty, które można odliczyć od dochodu i rozpocząć montaż instalacji. Następnie zakończyć montaż w ciągu trzech najbliższych lat i odliczać wszystkie wydatki w corocznym w rozliczeniu PIT.

W jakim czasie zwraca się koszt fotowoltaiki?

Zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od mocy zużycia prądu. Najczęściej specjaliści od takich zadań informują inwestorów, że koszty powinny zwrócić się już po kilku latach użytkowania systemu słonecznego.

Znacznie szybciej możesz uzyskać zwrot z inwestycji, gdy skorzystasz z programu „Mój prąd” oraz ulgi termomodernizacyjnej. W takim przypadku już po dwóch latach użytkowania zauważysz bardzo duże oszczędności w swoim budżecie finansowym.

Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją paneli fotowoltaicznych, możesz skorzystać ze specjalnych kalkulatorów umieszczonych na stronach internetowych firm, zajmujących się takimi zleceniami. Pomoc oferują także specjaliści, którzy przyjadą do klienta, aby wykonać niezbędne pomiary. Dzięki temu od razu dowiesz się, jaki będzie pełny koszt zakupu i montażu, a także ile energii możesz pozyskać ze słońca.