cięcie laserem

Ile kosztuje cięcie laserem?

Cięcie laserowe zdobyło sobie wielką popularność, a wszystko to przez dokładność i sprawność całego procesu. Kształtowanie szerokiej gamy materiałów nigdy nie było tak proste i przystępne. Koszty tej operacji różnią się jednak w zależności od rodzaju oraz grubości danego tworzywa. Jak dokładnie przedstawia się ta zależność? Warto na to dokładnie spojrzeć.

Czym wyróżnia się cięcie laserem?

W dzisiejszych czasach można spotkać się z trzema podstawowymi sposobami na cięcie materiałów – mowa tutaj o opcji laserowej, wodnej i plazmowej. W przypadku wody nie ma problemów ze stosunkowo tanim przecięciem metali, aluminium, jak i ceramiki. Patrząc na metodę plazmową, jest ona wykorzystywana głównie do metalu, różnego typu kształtowników i rur. Wadą jest tutaj jednak wysoka cena.

Najpopularniejszą i najbardziej wszechstronną metodą jest cięcie laserowe. Radzi sobie świetnie z metalami, aluminium, plexi, jak i wieloma innymi tworzywami. Kluczem jej popularności jest dokładność wykonania i powtarzalność efektów. Wszystko to zwieńcza mała strata materiału i stosunkowo niska cena. 

Ile kosztuje cięcie laserem i jak wpływają na to parametry danego tworzywa? 

Rodzaj i grubość tworzywa będą tutaj kluczowymi aspektami, na które trzeba spojrzeć. Warto przyjrzeć się najpopularniej ciętym materiałom i sprawdzić średnią cenę rynkową za ich metr bieżący cięcia.

  • Stal czarna – patrząc na koszt cięcia laserem tego materiału, można zauważyć, że utrzymuje średnia za metr cięcia utrzymuje się na poziomie 1,10 do 1,60 zł w przypadku grubości 1 mm. Podwojenie tej grubości łączy się z kosztami do 2,30 zł. W przypadku ciecia stali czarnej o grubości 5 mm, trzeba liczyć się ze średnimi kosztami sięgającymi 6,10 zł. 
  • Stal nierdzewna – tutaj ceny idą w górę, co można zobaczyć już po koszcie cięcia 1 mm – osiąga on nawet 3,50 zł za metr bieżący. Trend ten pozostaje zarówno w przypadku 2, 3, jak i 5 mm, gdzie w ostatnim przypadku zapłacimy nawet 7 zł za metr cięcia.

Te dwa rodzaje stali są opcjami, które najczęściej poddawane są kształtowaniu w ten sposób. Cennik cięcia laserowego zależny jednak będzie nie tylko od tworzywa i jego grubości. Co jeszcze wpływa na koszt całego procesu?

Co wpływa na koszt cięcia laserem?

Tutaj trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Co jest wpływa na to, ile kosztuje cięcie laserem?

  • Czas maszynowy – jest to miara tego, jak długi czas zajmie maszynie na stworzenie danego cięcia. Im bardziej zaawansowane maszyny, tym mogą pracować szybciej i efektywniej. W ten sposób dana firma może obniżyć koszta, co zaprosi większą ilość klientów.
  • Specyfika zamówienia – im bardziej skomplikowane cięcia muszą być wykonane, tym czas maszynowy będzie wyższy. Jednocześnie potrzebny będzie wysokiej jakości sprzęt, który jest w stanie tworzyć precyzyjne cięcia.
  • Położenie geograficzne – o dziwo, ceny cięcia różnią się w zależności od danego miejsca w Polsce. Dla przykładu, cięcie laserem w Toruniu będzie tańsze, niż na granicach wielkopolskich. 

Jak widać, koszty cięcia laserem różnią się w zależności od wielu czynników. Biorąc je pod uwagę, można z łatwością przewidzieć pieniądze potrzebne na wykonanie danego zlecenia.