serwer

Dlaczego warto zainwestować w hosting ssd?

W ostatnich latach zdecydowana większość firm oferujących usługi hostingowe postanowiła podjąć proces migracji swoich serwerów i zacząć stosować dyski półprzewodnikowe (SSD) zamiast konwencjonalnych dysków twardych (HDD), aby poprawić czas reakcji. Dyski SSD wyznaczyły obecnie standard, stanowiąc znaczący krok naprzód w ewolucji architektury dysków twardych w hostingu.

Co to jest hosting SSD?

Hosting SSD to hosting wykorzystujący dyski półprzewodnikowe do przechowywania wszystkich informacji, których strony internetowe potrzebują do działania. W przeciwieństwie do hostingu HDD, szybkość ładowania jest znacznie większa, ponieważ wydajność tych dysków jest nawet 300 razy większa, ułatwiając wielokrotne operacje odczytu i zapisu, których wymaga nowoczesna strona internetowa.

Jakie są różnice w stosunku do zwykłego dysku twardego (HDD)?

Główną różnicą w hostingu między dyskami SSD a ich konwencjonalnymi odpowiednikami HDD jest to, że dyski półprzewodnikowe nie są mechaniczne, są całkowicie elektroniczne, więc nie ma żadnego fizycznego ograniczenia, które określałoby prędkość. Dyski twarde są tradycyjnie ograniczone przez zdolność do odczytu lub zapisu danych na swoich talerzach, a technologia to nie uległa większym zmianom w ostatnich dziesięcioleciach. Dyski twarde HDD nadal mają ramię, które odczytuje i zapisuje dane na wirującym dysku (talerzu), którego prędkość określa szybkość, z jaką dane mogą być z niego odczytywane lub zapisywane. W przypadku dysków SSD nie ma tego problemu, ponieważ nie ma ruchomych części do odczytu lub zapisu danych, są one po prostu przesyłane elektronicznie do przestrzeni dyskowej lub pobierane z przestrzeni dyskowej w celu odczytania. Z tego powodu dyski półprzewodnikowe są znacznie szybsze i bardziej niezawodne.

Zalety wynajmu hostingu z SSD

Lepsza wydajność Twojej strony internetowej

Korzyści wynikające z szybszego dostępu do danych mogą wydawać się oczywiste, ale jest to niezwykle ważne w przypadku nowoczesnych serwerów internetowych. Dzisiejsze strony internetowe coraz częściej wymagają lepszej wydajności i krótkiego czasu reakcji, a to stawało się skomplikowane ze względu na tysiące żądań, które są generowane w każdej chwili na całym świecie, jak również ciągłe zapytania kierowane do rozbudowanych baz danych zawierających coraz więcej informacji, ale dzięki SSD udało się sprostać temu zapotrzebowaniu i czasy reakcji są zgodne z tym, czego oczekują użytkownicy, dlatego szybki hosting to podstawa.

Lepsze doświadczenie użytkownika

Jak już zdążyliśmy wyjaśnić, dyski SSD mogą być nawet 20 lub 30 razy szybsze od tradycyjnych dysków (w zależności od modelu). Pozwala to na szybsze dostarczanie zawartości witryny, a tym samym sprawniejsze reagowanie na zapytania, co z kolei prowadzi do niemal natychmiastowego dostarczenia zawartości strony internetowej do użytkownika końcowego.. Powszechnie wiadomo, że dopóki strona działa szybko, użytkownik będzie zadowolony, ponieważ w dzisiejszych czasach niewielu odwiedzających znosi powolnie ładującą się stronę i nigdy więcej do niej nie wraca, nikt nie lubi klikać i musieć długo czekać, aby uzyskać to, czego oczekuje.

Bardziej niezawodny i bezpieczny hosting

Statyczne elementy dysków SSD sprawiają, że są one bardziej niezawodne, unikając problemów spowodowanych przez wstrząsy i pola elektromagnetyczne. Tradycyjny dysk twardy jest bardziej podatny na awarię fizyczną, wytwarzaną poprzez uszkodzenie jednego z jego elementów mechanicznych. Dodatkowo dyski SSD są bardziej bezpieczne, ponieważ przechowywane dane są rozłożone na kilku chipach zamiast na jednym dysku, dzięki czemu w razie awarii można stracić tylko jeden sektor danych, a nie wszystkie.

Dyski SSD zużywają mniej energii (bardziej przyjazne dla środowiska)

Oprócz tego, że dyski SSD są bardzo szybkie, mają niższe zużycie energii niż tradycyjne dyski twarde, ponieważ nie mają ruchomych i mechanicznych części, więc nie muszą zużywać tyle energii, aby utrzymać je w ruchu, z tego samego powodu nie wytwarzają hałasu ani wibracji. Średnie zużycie energii przez dysk SSD wynosi 2W, podczas gdy dysk twardy zużywa od 6 do 7 W.