Wymiana okuć okiennych – jak to zrobić?

Okucia okienne – czym są  i kiedy warto je wymienić

Ich zadaniem jest otwieranie, zamykanie, jak i również uchylanie skrzydeł okien. Sprawiają też, że okna są szczelne. Są potrzebne do prawidłowego zamontowania skrzydła okna do jego ramy. Jest wiele rodzajów okuć, które mają różne funkcje. Okucia klasyczne/uchylne są najwygodniejszymi, ponieważ można okno uchylić, jak również otworzyć na oścież. Okucie klasyczne pozwala nam otworzyć okno na oścież. Okucie uchylne pozwala okno uchylić.
Okucia są bardzo często używane, ponieważ okna otwieramy i zamykamy kilka razy dziennie, a to nie pomaga w utrzymaniu ich w idealnym stanie. Czasami właśnie ich wymiana jest nieunikniona. Najczęstszym problemem, jaki się pojawia, jest brak możliwości otworzenia lub zamknięcia okna. Jeśli przy montowaniu okien zostały popełnione błędy, jak np. krzywe zamontowanie skrzydła okiennego, lub jeśli błędy zostały popełnione na etapie ich produkcji, to wtedy niestety wymiana ukuć okiennych jest konieczna. Innymi powodami, przez które trzeba okucie wymienić, są również usterki zasuwnicy oraz brak blokady błędnego położenia klamki. Jeśli już musisz wymienić okucia okienne to jednym z najlepszych rodzajów, na jakie powinieneś się zdecydować to wymiana ukuć na uchylne. W dzisiejszych czasach okna plastikowe są najpopularniejsze, więc jeśli masz w domu jeszcze okna drewniane, to również wtedy wymiana ich na plastikowe jest prawie że konieczna, ponieważ okna drewniane są mniej szczelne od plastikowych i trudniejsze w konserwacji. 

Konserwacja okuć budowlanych

Jest wiele sposobów jak dbać o ramy okienne, aby nie trzeba było ich wymieniać. Warto raz na jakiś czas sprawdzić ich stan i w razie jakiś uszkodzeń należy je dokładnie wyczyścić i posmarować specjalistycznymi preparatami. Nie powinno się używać do tego gęstego oleju przemysłowego oraz zwykłego oleju spożywczego. Jeśli okno coś blokuje podczas zamykania, należy sprawdzić, czy nie dostał się gdzieś np. piasek. Wtedy wystarczy użyć zwykłego odkurzacza. Najczęściej konserwacje okuć okiennych wykonuje się po sezonie zimowym. Wtedy są one narażone na wiele czynników, jak niskie temperatury, silne wiatry oraz mrozy. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest ich regularna konserwacja.

Jak wygląda wymiana okucia okiennego

Najprostszym sposobem na wymianę okuć, jest wezwanie serwisu, który zrobi wszystko za nas. Serwis zajmie się również diagnozą, dlaczego okucia okienne potrzebują wymiany oraz sprawdzi producenta i wykona kosztorys. Nie jest to proste zadanie, dlatego warto postawić na sprawdzoną firmę.

Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną wymianę okuć okiennych to pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to dokładne zmierzyć, jakiej wielkości okno będzie nam potrzebne. Jeśli mamy już nowe okno, można przejść do wymiany. Na samym początku demontujemy stare okno. Jeśli nowe okno będzie montowane na kotwach, to trzeba je przykręcić do ościeżnicy przed zamontowaniem jej w otworze. Następnie wypoziomuj ościeżnicę, używając do tego klinów. Wkrętami przymocuj do podłoża łączniki. Jeśli skrzydła i klamki są już zamontowane, należy sprawdzić, czy okno zamyka się bez problemu. Jeśli jednak są jakieś problemy, można je wyregulować na okuciach budowlanych. Jeśli to jednak nie pomoże, trzeba poprawić ustawienia ościeżnicy. Po zakończeniu tego procesu można przejść do uszczelniania okna. Otwór okienny zwilż wodą i do uszczelnienia używaj pianki poliuretanowej niskoprężnej. Gdy pianka już wyschnie, można nożykiem odciąć jej nadmiar. Teraz można zacząć montować parapet. Powierzchnie ościeży należy wyrównać przy pomocy masy szpachlowej, a styki z ościeżnicą akrylem albo silikonem. Jeśli są jakieś ubytki z zewnątrz, użyj do tego zaprawy mrozoodpornej. Po skończonych pracach montażowych zostaje tylko wyregulowanie okucia okiennego i jego nasmarowanie. Można również umyć okno oraz okucia budowlane ze wszystkich zabrudzeń powstałych podczas montażu.