dom

Jaki wybrać projekt domu?

Planując budowę domu, całe przedsięwzięcie rozpoczyna się od wybrania projektu. Jest to jedna z najważniejszych decyzji, bowiem od niej zależy bardzo wiele. Wybór projektu, powinien spełniać oczekiwania i wymagania, tak aby faktycznie cieszyć się z efektu. Nie mniej jednak koniecznie jest jego dostosowanie do wielu czynników, jak chociażby rozmiaru działki czy naszych możliwości finansowych. Zatem warto zadać pytanie: jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić szczególnie uwagę? Które elementy powinny być kluczowe dla naszej decyzji? 

Jak wybrać dobry projekt domu?

Podejmując decyzję o budowaniu domu, rozpoczyna się proces poszukiwania tego idealnego budynku, który będzie spełniał nasze oczekiwania i wymagania. Koniecznie jednak należy zwrócić uwagę również na potrzeby. Dobry projekt domu to taki, który będzie z jednej strony funkcjonalny, a z drugiej przybierze kształt, itp. zgodny z naszym wyobrażeniem. 

Pierwszym i zarazem najważniejszym punktem przy wybieraniu projektu jest zwrócenie uwagi na metraż. Możliwości jest bardzo wiele. Zazwyczaj propozycje zaczynają się do 60 m2 bez limitu górnego, chociaż można przyjąć go na poziomie 500 m2. Powyżej tej granicy, są to już indywidualne, pojedyncze przypadki, ale do tego, konieczne jest nie tylko posiadanie naprawdę dużej działki, ale i ogromnych zasobów pieniężnych. Powierzchnia domu w tej minimalnej podanej granicy, jest najlepszą opcją dla singli lub osób, które nie planują powiększenia rodziny. Optymalną, a zarazem najczęściej wybieraną opcją jest od 100 m2 do 140 m2. Taki metraż wybierany jest zarówno przez rodziny, jak i osoby wolne. 

Kolejną ważną do podjęcia decyzją jest rodzaj kondygnacji. Do wyboru są domy parterowe, z poddaszem i piętrowe. W każdym z tych przypadków można stworzyć wnętrze dopasowane do indywidualnych potrzeb. Jaka decyzja w tej kwestii ostatecznie zostanie podjęta, powinno przede wszystkim zależeć od kształtu i powierzchni działki. Nie na każdej z nich możliwe będzie wybudowanie domu parterowego. Jeżeli działka jest prostokątna i wąska, to na taką kondygnację z pewnością nie zostanie wydane pozwolenie lub po prostu dom będzie za duży w stosunku do możliwości. 

Popularne projekty domów 

W ostatnim czasie na popularności zyskały projekty domów parterowych. Coraz częściej i chętniej buduje się w takim stylu, stawiając przede wszystkim na otwartą przestrzeń. Osoby, które posiadają większe możliwości finansowe chętnie wybierają 
projekty domów luksusowych
. Obecnie w architekturze odnosi się to do domów, w których salon tworzony jest bez stropu, a całe ściany wypełnione są oknami. Duże przeszklenia, sięgające od ziemi do samego dachu to nowoczesne podejście do nieruchomości, jaką jest stodoła. Architektura jest bowiem dziedziną, w której wszystko jest możliwe. Inspiracje szukane są w każdym miejscu, a ograniczenia występują jedynie w kreatywności. 

Sprawdzając tendencję rynku nieruchomości, możliwe jest zaobserwowanie, że na popularności zyskują również projekty rezydencji w stylu klasycznym. Duża część społeczeństwa, coraz bardziej docenia prostotę, która idzie w parze z elegancją. Budowana takiego domu wymaga odpowiedniego projektu. Są to budowle, które z jednej strony swoim kształtem i stylem od razu pokazują, jak duże nakłady finansowe konieczne były, aby ona powstała, a z drugiej minimalizm nadaje wyjątkowego charakteru, który podkreśla styl i nadaje odpowiedniej, wskazanej już elegancji. 

Podsumowanie

Zatem, jak wybrać projekt domu jednorodzinnego? Przede wszystkim uwaga musi zostać skupiona na możliwościach finansowych. Im większy dom, większa jego powierzchnia tym cena budowy również rośnie w górę. Ważne jest to również pod względem kondygnacji. Przykładem może być dach w domu parterowym, który cenowo, co do zasady wychodzi drożej niż w przypadku domu piętrowego czy z poddaszem. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od tego, czy w tym ostatnim przypadku wybrany zostanie jego dwuspadowy rodzaj, czterospadowy, płaski czy jeszcze inna opcja. 

Drugie pytanie, które równie często jest zadawane, brzmi: jak wybrać projekt domu tani w budowie? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednolita. Rynek ten poddawany jest ciągłym zmianom. Bardzo dużo zależy przede wszystkim od cen materiałów, ale i od systemu budowania. Jeżeli zostanie wybrany system gospodarczy, to jest on wariantem najtańszym, który pozwoli na zaoszczędzenie dużej sumy. Warto porównywać w tym temacie przede wszystkim ceny produktów, niezbędnych do powstania danego projektu, np. ile potrzeba będzie stali i jaka jest jej cena za tonę, ile potrzeba będzie pustaków/cegieł i jaka jest ich cena, itp. Porównanie tych czynników, pozwoli w przybliżeniu oszacować ostateczne koszty.