remont

Jak odnowić i odświeżyć dom?

Remonty domów często kojarzą się z trudnym zadaniem, dużą ilością gruzu, chmurą kurzu i dużą ilością pieniędzy. Czasami jednak wystarczy niewielka zmiana i myślimy, że wewnątrz zachodzi zmiana o 180 stopni. Poznaj kilka naszych wskazówek dotyczących majsterkowania, które sprawią, że znów będziesz w nim szczęśliwy.

Osuszanie budynku

Wiele remontowanych starych domów ma wilgotne fundamenty, które powodują nadmierną wilgotność w domu, a ściany mogą być również poplamione i złuszczony tynk. Jednak samo osuszenie budynku w tym przypadku nie wystarczy. Należy znaleźć przyczynę problemu, usunąć go i zadbać o usunięcie nadmiaru wilgoci z każdego pomieszczenia. Może istnieć wiele przyczyn zamoczenia podkładu. Warto też wziąć pod uwagę, że niektóre starsze domy w ogóle nie są budowane na fundamentach, co może być problemem dla inwestorów.

Stare meble odnowione, jak nowe

Czasami jesteśmy tak przywiązani do niektórych mebli, że szkoda je wyrzucić, nawet jeśli ich czasy świetności już dawno minęły. Innym razem, gdy widzimy starą szafę lub komodę, która nie jest już tak efektowna jak kiedyś, chcemy to zmienić, ale nie stać nas na nowy sprzęt. Niezależnie od przyczyny, renowacja starych mebli jest świetnym rozwiązaniem: ekonomicznym, stylowym i dla wielu przyjemnym. 

Stare meble odnowione farbą

Najczęściej używamy farb akrylowych, ponieważ nie śmierdzą, są łatwe w czyszczeniu rąk i pędzli, szybko schną i są łatwe w aplikacji. Farby ftalowe są też łatwe w aplikacji i nieco inaczej rozpływają się niż farby akrylowe. Wysychają dłużej, są trudne do wyczyszczenia narzędzi i rąk, później i będą trudniejsze do usunięcia z pomalowanych powierzchni, gdy zmienimy koncepcję mebli w przyszłości.

Wymiana tapicerki

Najlepszym sposobem wymiany mebli tapicerowanych jest wymiana tapicerki. Nowa tapicerka sprawi, że fotel lub krzesło będą wyglądały jak nowe. Jednak wymiana tapicerki jest nieco trudniejszym zadaniem, ale nadal można ją wykonać samodzielnie. Usuń stare wnętrze. Przytnij materiał, aby pasował do różnych części krzesła. Pozostawienie dużej ilości nakładającego się materiału nie będzie wyglądało estetycznie. Wetknij krawędź materiału pod spód i zszyj go na obwodzie. Odcinaj niepotrzebne kawałki materiału. Aby zapobiec strzępieniu się, nałóż bawełnianą taśmę na jej krawędzie.

Jak ocieplić dom styropianem krok po kroku?

Docieplenie domu styropianem to jedno z najczęściej stosowanych przez inwestorów rozwiązań. Aby jednak izolacja budynku była trwała i spełniała swoją funkcję izolacyjną, warto pamiętać o kilku zasadach, do których należy odpowiednie przygotowanie podłoża czy zaprawy klejącej. Przekonajmy się jak ocieplić dom styropianem krok po kroku?

Ocieplanie domu. Co musisz wiedzieć? 

Przed przystąpieniem do głównych prac należy spłukać całą elewację wodą pod ciśnieniem w celu usunięcia kurzu i brudu. Operacja ta jest niezbędna do zapewnienia właściwej przyczepności zaprawy klejowej. Po wyschnięciu ścian zewnętrznych pokrywa się je balsamem w celu zmniejszenia nasiąkliwości. Jest walcowany w stanie nierozcieńczonym. Czas na montaż metalowego profilu bazowego. Stanowią podpory dla pierwszego rzędu płyt styropianowych, które w tej realizacji służą jako izolacja termiczna. Grubość pasków należy dostosować do grubości izolacji termicznej. Mocuje się go do ściany za pomocą co najmniej czterech kołków rozporowych na metr długości.

Nałożyć klej na płytę styropianową pierścieniowymi pasami i około sześć równomiernie rozłożonych łatek. Ilość zaprawy należy dobrać tak, aby wynosiła co najmniej 65 %. Powierzchnia płyty styka się z podłożem za pomocą kleju. Przytrzymaj płytkę przy ścianie i lekko dociśnij. Kolejne panele umieszczane są na tzw. elewacji od dołu do góry cegły. Należy sprawdzić ich wyrównanie w pionie i poziomie za pomocą poziomicy. Po całkowitym związaniu kleju warstwa zbrojąca jest pokrywana masą gipsową odpowiednią dla danego rodzaju tynku. Kolejne panele umieszczane są na tzw. elewacji od dołu do góry cegły. Należy sprawdzić ich wyrównanie w pionie i poziomie za pomocą poziomicy. Po całkowitym związaniu kleju warstwa zbrojąca jest pokrywana masą gipsową odpowiednią dla danego rodzaju tynku.